/Weekendowe wycieczki – ucieczki czyli CITY BREAK
City Break

Weekendowe wycieczki – ucieczki czyli CITY BREAK

Marzy Wam się ucieczka on szarej codzienności? Przytłacza Was fakt, że mija kolejny tydzień nużący swą rutyną? Oto kilka propozycji jak się wyrwać ze szponów nudy i zwyczajności. City break wzywa!

Jesienny Oktoberfest

Oktoberfest to tradycyjne dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii (Niemcy). Uchodzi za jeden z największych festiwali ludowych na świecie- w ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów ludzi. Spotkaniom przy tradycyjnym kuflu piwa towarzyszy rewelacyjna zabawa w bawarskim stylu, przepełniona śpiewem, gwarem i biesiadowaniem do rana. Świętowanie odbywa się na wolnym powietrzu, gdzie przy długich drewnianych stołach i ławach można (a nawet trzeba) delektować się tradycyjnymi bawarskimi potrawami zapijanymi oczywiście wyśmienitym piwem. Zgodnie z tradycją swoje namioty może wystawiać tylko sześć monachijskich browarów z długimi tradycjami warzenia piwa, jednak liczba przygotowanych miejsc może zaskoczyć- często dochodzi do 10 tysięcy.

Oprócz czasu na świętowanie warto doliczyć czas na zwiedzanie, bo w Bawarii jest czym się zachwycić: katedra Frauenkirche z XV w., Marienplatz z gotyckim Ratuszem, czy Pałac Wittelsbachów.

Spacer w Budapeszcie

Już 5 października rusza CAFe Budapest Contemporary Arts Festival. Jest to niezwykłe wydarzenie kulturalne, które daje możliwość obcowania ze wszystkimi rodzajami sztuki- od muzyki począwszy na malarstwie skończywszy. W tym roku festiwal poświęcony jest kompozytorowi Béli Bartókowi, którego twórczość i życie są źródłem inspiracji wielu lokalnych i międzynarodowych artystów. Miasto rozbłyśnie instalacjami świetlnymi, na każdym rogu będzie rozbrzmiewać muzyka, a w wielu miejscach będziemy mogli wziąć udział w kulturalnych happeningach. Dodatkowo dziesiątki spektakli ulicznych, pokazów tanecznych i wiele innych atrakcji kulturalnych sprawią, że spacer uliczkami Budapesztu stanie się prawdziwym estetycznym przeżyciem.

Z pewnością dodatkowych wrażeń dostarczą nam niezwykłe obiekty: wyjątkowy Zamek Królewski, Baszty Rybackie, Bazylikę Św. Stefana oraz symbol miasta – Parlament. Po zwiedzaniu miasta koniecznie trzeba znaleźć czas na filiżankę (albo dwie) wyśmienitej węgierskiej kawy…

Halloween po niemiecku

Heide Park Soltau to największy park rozrywki w północnych Niemczech. Znajduje się w pobliżu miasta Soltau koło Hamburga. Jedną z największych atrakcji jest kolejka górska – Collossos, która w 2003 roku została zapisana do księgi rekordów Guinnessa jako drewniana kolejka o największym kącie pierwszego spadku (61°). Przez trzy weekendy w okresie Halloween, Heide Park Soltau zmienia się w krainę grozy. To jedyny taki czas w roku, gdy można przejechać się największymi rollercoasterami po zmroku w całkowitej ciemności! Większość atrakcji będzie otwartych późnym wieczorem, aby miłośnicy mocnych- nocnych wrażeń mogli wystawić swoje nerwy na dodatkową próbę. Przewidziane są też liczne atrakcje dla najmłodszych m. in. wycinanie lampionów z dyń, czy pokazy fajerwerków.

Legoland- obudź w sobie dziecko

Duński Park Legoland w Billund jest najstarszym i największym parkiem wśród wszystkich parków Logoland na świecie. Jak się można łatwo domyślić, wszystko tu zbudowane jest z klocków Lego, możemy więc z jednej strony nieco poczuć się jak Guliwer w krainie liliputów, z drugiej zaś jak dziecko, które oczami szerokimi ze zdumienia pochłania świat. Czym się zachwycać: między innymi miniaturami autentycznych budowli: stadion drużyny FC Kopenhaga, Pałac Królewski, Statua Wolności itp., ale przede wszystkim park wprost onieśmiela liczbą atrakcji. Karuzele, kolejki górskie, atrakcje wodne i ekstremalne dla młodzieży… Z pewnością każdy, kto tu zawita nie będzie chciał opuścić tej krainy wiecznej zabawy. Architekci zaplanowali park z mistrzowską precyzją, dzieląc go tematycznie na krainy; znajdziemy tu: DUPLO Land, Imagination Zone, LEGOREDO Town, Adventure Land, Miniland, Pirate Land, Polar Land, Knights Kingdom. Jakby tego było mało, zawsze można jeszcze skorzystać z seansów kinowych, spektakli czy koncertów.

Mamy nadzieję, że powyższe propozycje ucieczki od jesiennej słoty dadzą Wam alternatywę dla spędzania kolejnego weekendu przed telewizorem. Zatem… pakujcie plecaki i w drogę!