/Co w puszczy piszczy? – ZACHWYĆ SIĘ POLSKĄ #1

Co w puszczy piszczy? – ZACHWYĆ SIĘ POLSKĄ #1

W poprzednim artykule dotyczącym światowego dziedzictwa UNESCO zaznaczyliśmy chlubny udział Polski w tworzeniu listy obiektów, które stanowią przyrodniczy i kulturowy dobytek ludzkości. Wśród takich wyjątkowych miejsc znalazła się Puszcza Białowieska wpisana na listę jako jedna z pierwszych. Jej niekwestionowana wyjątkowość polega między innymi na tym, że stanowi obszar transgraniczny- położony między Polską a Białorusią. Szczególną ochronę zapewniają jej celowo do tego powołane: Białowieski Park Narodowy (po stronie polskiej) i Park Narodowy Bieławieżskaja Puszcza (po stronie białoruskiej).

Puszcza Białowieska położona na wschodnich rubieżach Polski wzbudza zachwyt dziewiczym pięknem przyrody, której flora i fauna pozostają nietknięte ludzką ręką od setek lat. Dzięki niemal magnetycznemu urokowi tutejszych ziem najpierw królowie polscy, a później także carowie ruscy darzyli ten obszar szczególnym szacunkiem. Dzięki temu harmonia przyrody nie została zachwiana i mimo gwałtownych zmian cywilizacyjnych, białowieska natura ocalała w swej pierwotnej postaci.

Czym się zachwycać?

Cud natury

Zachwycimy się przede wszystkim przyrodą, która na każdym kroku udowadnia, że to ona była pierwsza, przed człowiekiem. Tu każdy poczuje się jak okruch wszechświata, jak cząstka tej gigantycznej machiny biologicznej, a jednocześnie odnajdzie spokój i ukojenie.

Po „krainie żubra” można wędrować w dwojaki sposób: albo samodzielnie- wówczas prowadzą nas dobrze przygotowane szlaki turystyczne, albo pod opieką licencjonowanego przewodnika BPN- w miejscach tzw. ochrony ścisłej, gdzie samotne eskapady są niemożliwe.

Ścieżki do wędrówek wytyczone są z myślą, by jak najlepiej zaprezentować bogactwo przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego. Świetnie przygotowana infrastruktura, która poprowadzi nas najpiękniejszymi ścieżkami do urokliwych, acz tajemniczych zakątków dzikich ostępów nie pozwoli się zgubić. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawnie i bezpiecznie możemy samodzielnie eksplorować tereny puszczy decydując o własnym tempie wędrówki i czasie postoju. Najbardziej popularnym szlakiem jest liczący 11 km Wilczy Szlak, który oprócz zapierających dech w piersiach widoków niemal gwarantuje spotkania z dzikimi zwierzętami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotkamy tu bobry, czy króla tutejszej puszczy- żubra.

Drugi sposób zwiedzania jest o tyle przyjemny, że towarzyszy nam „znawca rzeczy”- przewodnik, który krok po kroku wprowadza nas w arkana wiedzy o Puszczy Białowieskiej. Wędrując mamy niepowtarzalną okazję doświadczać świata przyrody i jednocześnie chłonąć wiedzę o nim. Żaden inny sposób podróżowania przez tereny parku narodowego nie gwarantuje nam takich wrażeń.

Może na rowerze?

Może to wydać się odrobinę zaskakujące, ale Białowieski Park Narodowy można z powodzeniem przemierzać na rowerze. Taka forma rekreacji z pewnością gwarantuje nam większą mobilność i krótszy czas przemierzania puszczańskich ostępów. Jeśli ktoś nie ma ochoty transportować własnych dwóch kółek, sprzęt można wypożyczyć na miejscu. Z pewnością dzięki rowerowi możemy zobaczyć więcej w krótszym czasie, musimy jednak pamiętać, że jazda na rowerze absorbuje naszą uwagę na tyle, że możemy po prostu przeoczyć jakiś niezwykły obrazek ze świata przyrody. Z pewnością jednak łatwo dostaniemy się na tarasy widokowe, kładki, czy miejsca przygotowane specjalnie dla turystów, by móc przystanąć i komfortowo podziwiać cuda natury.

Królewskie dęby i birdwatching

Do szczególnych atrakcji Białowieskiego Paku Narodowego należy niesamowita aleja królewskich dębów, wśród których znajdziemy i takie, które liczą sobie (bagatela) 500 lat! Każde z wiekowych drzew obdarowane zostało imieniem, które z kolei upamiętnia władców niegdyś korzystających z dobrodziejstw tych ziem.

Obok zapachu dębów w pamięci na długo zostaje organizowany przez lokalnych przewodników birdwtching, czyli „polowanie-podglądanie ptaków”. Teren Puszczy Białowieskiej to prawdziwy ptasi raj- stwierdzono obecność tutaj 240. gatunków ptaków- jest więc kogo „podglądać”. Ornitolodzy z radością wprowadzą nas w świat treli i wskażą najpiękniejsze i najbardziej unikalne gatunki ptaków nie tylko leśnych.

Kultura też tu jest!

Kiedy już po trudach mierzenia się z dziką przyrodą zapragniemy powrócić do cywilizacji, Podlasie zaoferuje nam owocny sposób spędzenia czasu: możemy udać się na zwiedzanie pobliskiego kompleksu Parku Pałacowego, który choć uległ niszczącemu upływowi czasu, nadal tchnie magią minionych lat i stanowi atrakcję regionu. Możemy podziwiać tu piękny park utrzymany w stylu angielskim oraz zabytkowy dworek z 1845 roku – siedzibę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN-u. Niewątpliwą atrakcją Parku Pałacowego jest nowoczesne Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, z wieżą widokową.

Puszcza Białowieska jako skarbnica świata przyrody daje możliwość powrotu do natury, poczucia przynależności do świata pierwotnego- biologicznego. Jest to niezwykła szansa na wzbudzenie w sobie szacunku dla sił, których nie jesteśmy w stanie do końca zrozumieć i poznać a już na pewno nie okiełznać…

Do zobaczenia (a raczej przeczytania) następnym razem! Do jakiego miejsca z listy UNESCO Was zabierzemy? Przekonajcie się sami!



Cykl artykułów – “Zachwyć się Polską” – UNESCO w Polsce

Ten wpis jest częścią cyklu, w którym staram się pokazać obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO zlokalizowane w Polsce.

Do tej pory w ramach cyklu ukazały się następujące artykuły:

  1. Zaczynamy cykl „ZACHWYĆ SIĘ POLSKĄ”!
  2. Puszcza Białowieska – Co w puszczy piszczy?
  3. Zamek w Malborku
  4. Hala Stulecia we Wrocławiu
  5. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
  6. Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
  7. TORUŃ Kopernika miasto z piernika – Średniowieczny zespół miejski Torunia

źródło zdjęć wikipedia.org