/Kościoły Pokoju – drewniane cuda architektury sakralnej w Świdnicy i Jaworze – ZACHWYĆ SIĘ POLSKĄ #4
Świdnica Kościół Pokoju

Kościoły Pokoju – drewniane cuda architektury sakralnej w Świdnicy i Jaworze – ZACHWYĆ SIĘ POLSKĄ #4

Kontynuujemy cykl „Zachwyć się Polską”, w ramach którego zwiedzamy polskie obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś zabieramy Was do mistycznego miejsca przepełnionego nie tylko aurą modlitwy, ale też czaru architektury szachulcowej – Kościoły Pokoju.

Nie masz pomysłu na długi weekend jesienią? Obawiasz się pogody? Ruszaj tam, gdzie proponujemy- Świdnica i Jawor czekają!

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze zaliczane są do największych drewnianych świątyń na świecie, liczą sobie ponad 350 lat. Trafiły na listę UNESCO, m.in. dlatego, że stanowią znakomity i znamienity przykład architektury szachulcowej, dla której typowe są białe ściany poprzecinane ciemnymi belkami. Piękne z zewnątrz. A to dopiero początek!

ŁYK HISTORII

Śląskie Kościoły Pokoju to owoc istotnego dla Europy wydarzenia politycznego z 1648 roku- zawarcie pokoju westfalskiego, który przypieczętował koniec wojny trzydziestoletniej. Cesarz Ferdynand III wiedziony chęcią podkreślenia swej tolerancji religijnej, zezwolił na wybudowanie na Śląsku trzech świątyń protestanckich. Jednakże ten akt wspaniałomyślności został obwarowany licznymi ograniczeniami, które stanowiły dla śląskich ewangelików niemałe wyzwanie. Otóż:

  • kościół musiał zostać zbudowany poza murami miasta,
  • nie mógł mieć dzwonnicy,
  • nie mógł posiadać szkoły parafialnej,
  • swym kształtem z zewnątrz nie mógł przypominać kościoła,
  • musiał być zbudowany z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, piasku, gliny),
  • okres budowy nie mógł przekroczyć 1 roku.

Z powodu tak licznych przeciwności, a może właśnie dzięki nim, powstały przepiękne świątynie, które na przekór intencjom władz, przetrwały setki lat.

Jaworski Kościół Pokoju

Świątynia Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Jaworze

Jaworski Kościół Pokoju to niezwykła konstrukcja z drewna, słomy i gliny z 1654 roku. Mimo wykorzystanych nietrwałych materiałów, budowla przetrwała w doskonałym stanie. Wzniesiono ją w latach 1654-1655 w formie trójnawowej bazyliki z czterema piętrami empor w nawach bocznych.

Szczególne wrażenie robią przepiękne malowidła, które w całości pokrywają wnętrze kościoła różnymi scenami biblijnymi, herbami i pejzażami. Na parapetach empor można podziwiać aż 143 obrazy ze Starego i Nowego Testamentu.

Swój wkład finansowy wniosły poszczególne cechy rzemieślników, rody mieszczańskie lub rodziny szlacheckie mieszkające w okolicy. Świątynia mieści 6000 osób.

Kościół pokoju Jawor wnętrze
Jaworski Kościół Pokoju – wnętrze

Świątynia stanowi dziś ważne miejsce spotkań kulturalnych, organizuje się tu Koncerty Pokoju- są to koncerty kameralne, instrumentalne i chóralne.

Świdnicki Kościół Pokoju

Świdnica Kościół Pokoju
Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy nosi dumne miano największej drewnianej świątyni na świecie wykonanej wyłącznie z drewna, bez gwoździ, tą samą techniką szachulcową co jej jaworski odpowiednik.

Kościół jest uznawany za symbol polsko-niemieckiego pojednania, gdyż w 1989 roku Tadeusz Mazowiecki spotkał się w nim z ówczesnym kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem, modląc się o pokój i pojednanie.

Kościół świdnicki zbudowany jest na planie krzyża greckiego, przewidziano tam miejsce dla 7 500 wiernych.

Stropy kościoła (podobnie jak w kościele w Jaworze) ozdobione są malowidłami z lat 1694-1696, autorami tych dzieł są: Chrystian Sussenbach i Chrystian Kolitschk, przedstawiają one sceny z Objawienia św. Jana: Niebiańskie Jeruzalem, Upadek grzesznego miasta Babilonu, Sąd Ostateczny oraz portret Boga Ojca, otoczonego siedmioma językami płomieni, z symboliczną księgą z siedmioma pieczęciami.

Empory wypełnione są 78. tekstami wersetów biblijnych i 47. scenami alegorycznymi. Obrazy malowane na deskach stanowią ilustrację dla cytatów biblijnych.

Balustrady empor to majstersztyk bogatego zdobienia. Znajdziemy tam alegorie Wiary, Nadziei i Miłości.

Kościół Pokoju Świdnica wnętrze
Świdnicki Kościół Pokoju – wnętrze

Na uwagę zasługuje także barokowa ambona, dzieło Gotfrieda Augusta Hoffmanna, jej schody są zdobione scenami biblijnymi takimi jak: Zesłanie Ducha Św., Golgota i Raj.

 Ołtarz główny, również dzieło Hoffmanna, wręcz onieśmiela swym zdobieniem- w centrum znajduje się Chrzest Chrystusa oraz postaci: Mojżesza, arcykapłana Aarona oraz apostołów Piotra i Pawła.

Świdnicka świątynia może się poszczycić barokowymi organami z charakterystycznymi dla tej epoki bogatymi zdobieniami.

RUSZAJ TAM

Kościoły Pokoju to wyjątkowe miejsca nie tylko dla osób spragnionych duchowych wrażeń, ich bogate wnętrza oraz świadomość wielowiekowej tradycji zaspokoją głód estetycznych przeżyć każdego turysty.

Cykl artykułów – “Zachwyć się Polską” – UNESCO w Polsce

Ten wpis jest częścią cyklu, w którym staram się pokazać obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO zlokalizowane w Polsce.

Do tej pory w ramach cyklu ukazały się następujące artykuły:

  1. Zaczynamy cykl „ZACHWYĆ SIĘ POLSKĄ”!
  2. Puszcza Białowieska – Co w puszczy piszczy?
  3. Zamek w Malborku
  4. Hala Stulecia we Wrocławiu
  5. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
  6. Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
  7. TORUŃ Kopernika miasto z piernika – Średniowieczny zespół miejski Torunia

źródło fotografii: wikipedia.org