/W poszukiwaniu słońca – Indie
W poszukiwaniu słońca – Indie

W poszukiwaniu słońca – Indie

Indie to kierunek, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród polskich turystów. Jednak już na wstępie należy postawić sprawę jasno- to nie jest wyprawa dla wygodnych i spragnionych spokoju i komfortu. Indie to żywioł, który zaskakuje nie tylko jako tygiel religijny i kulturowy, to przede wszystkim miejsce nieujarzmione pod kątem dynamiki zdarzeń, ich zmienności (to dotyczy również poczucia bezpieczeństwa). Nie może więc dziwić nas fakt, że nie dotrzemy do hotelu, bo właśnie w tej części miasta wybuchły zamieszki i nie może budzić w nas odrazy stan rynsztoków hinduskich miast… Powiedzmy to sobie otwarcie: jeśli drzemie w nas turysta typu estetyczno-higienicznego maniaka, lepiej wybrać inny kierunek podróży.

A jednak… Indie są magiczne… Kuszą feerią barw, zapachów, niepowtarzalnych widoków i obietnicą niezwykłych duchowych uniesień. Takie właśnie są Indie- magiczne i magnetyczne.

Kiedy wybrać się do Indii i na co uważać w Indiach?

Na podróż najlepiej wybrać nasze miesiące zimowe. Upały oraz potężne ulewy mogą być dla Europejczyka nie lada wyzwaniem. Jednak bez względu na to, na kiedy zaplanujemy swój wyjazd, lepiej zatroszczyć się o szczepionki zarówno przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi (zalecenia MSZ), warto pomyśleć także o zabezpieczeniu przed malarią.

Kolejnym niezbędnym warunkiem, by wakacje w Indiach były spełnieniem marzeń a nie koszmaru, jest zadbanie o bezpieczeństwo. Koniecznie należy czytać aktualne komunikaty MSZ, upewnić się, czy region, do którego ruszamy jest spokojny. Należy wyjątkową uwagę przykładać do toreb podróżnych, portfela, dokumentów podróży, gdyż kradzież (niestety) jest tutaj jednym z popularniejszych źródeł dochodu…

Kiedy już wszystko zaplanujemy, pozostanie nam tylko rozkoszowanie się cudami tego absolutnie bajecznego miejsca!

Co zobaczyć w Indiach?

1. Taj Mahal

Słynna Taj Mahal to absolutny numer jeden na liście najpiękniejszych obiektów Indii. Nie dość, że wprost powala swoim pięknem, majestatyczną sylwetką, to jej historia powstania wzrusza każde serce. Świątynia okrzyknięta została „pomnikiem miłości”, gdyż została wybudowana przez władcę Szahdżachana ku pamięci zmarłej ukochanej żony Mumtaz Mahal.

Budowla jest więc jednocześnie wyrazem bólu po stracie najbliższej osoby, jak również wyznaniem miłości do niej. Na teren mauzoleum prowadzi slynna Brama Saraceńska. Grobowiec znajduje się na podwyższeniu mierzącym 74 cm i przykryty jest okazałą, pozłacaną kopułą. Uważa się, że zewnętrzne dekoracje budowli są najwspanialszym przykładem architektury mughal. Świątynię otulają malownicze ogrody, które swoim nieskazitelnym pięknem potęgują wrażenie, jakie robi śnieżnobiała Taj Mahal.

2. Radżastan

Radżastan- największy stan Indii, położony w północno – zachodniej części państwa może pochwalić się prawdziwą „perłą”-miastem, które często nazywane jest wierzchołkiem „złotego turystycznego trójkąta” -Dźajpurem.

Wśród mnóstwa przepięknych obiektów, znajduje się tu Pałac Wiatrów, Hawa Mahal, który zgodnie z intencją twórcy miał przypominać koronę boga Kriszny. Jego pięciopiętrowa fasada, uważana za symbol miasta, składa się z setek małych okienek i balkoników z ażurową przesłoną. Budowla powstała po to, by umożliwiać kobietom mieszkającym w królewskim haremie obserwowanie życia na ulicy, bez narażania się na niebezpieczeństwo, że ktoś je zobaczy.

3. Madurai

Madurai uważane jest za religijne i kulturowe centrum Indii. Tysiące pielgrzymów zmierzają do tutejszego kompleksu świątynnego poświęconego Śiwie i jego małżonce Parwati, który został zlokalizowany w legendarnym miejscu ich ślubu. Jest to jedno z najważniejszych miejsc sakralnych Indii, dlatego z łatwością podpatrzymy obrzędowość Hindusów. Szczególnie tłoczno robi się tu w okolicach daty rocznicy zaślubin boskiej pary.

Do głównej budowli prowadzi dwanaście monumentalnych bram, umieszczonych w trzech pierścieniach murów i pokrytych tysiącami malowanych rzeźb miejscowych władców i bóstw. Tworzą one jedno wielkie, spójne dzieło sztuki, którym po prostu nie można się nie zachwycić.

Ciekawostka: Madurai nazywa się też miastem krawców; w okolicy świątyni, znajdują się z setki stanowisk, gdzie w ciągu kilku godzin sprawni, profesjonalni krawcy uszyją nam dowolny strój za zaskakująco niską cenę.

4. Darjeeling

Darjeeling to miasto położone na wysokości 2140 m n.p.m. w Himalajach, które swoją wyjątkową urodę zawdzięcza położeniu. Jest to zarówno uzdrowisko klimatyczne, popularny ośrodek turystyczny, jak również punkt wyjścia dla wypraw himalaistycznych. Jednak chyba największej sławy przydaje mu uprawa i przetwórstwo herbaty o właśnie tejże nazwie: Darjeeling. Warto wiedzieć, że w XIX wieku herbatę polecił sprowadzić z Chin do Indii Robert Fortune, który pod przebraniem odbył wyprawę do Państwa Środka celem wywiezienia pilnie strzeżonych sadzonek herbaty. Dziś Darjeeling to wspólna nazwa dla różnych gatunków czarnych herbat, pochodzących właśnie z tego rejonu świata. Na przełomie wieków zyskała miano najlepszej nie tylko wśród indyjskich, ale wszystkich dostępnych na świecie odmian herbat.

Ciekawostka: herbaty Darjeeling określane są piękną metaforą: „herbaty z mgieł”. To poetyckie miano zawdzięczają rodzeniu się w wyjątkowym mikroklimacie panującym u podnóża himalajskich stoków. Liczne mgły i umiarkowane nasłonecznienie dyktują rzutują na niepowtarzalny aromat herbat z tego regionu.

5. Delhi

Podobno nie da się zrozumieć Delhi- trzeba je „poczuć”. Gigantyczna metropolia, na podwalinach której wyrosła stolica Indii- Nowe Delhi. Już sam fakt, ze miasto swymi korzeniami sięga 1200 roku p.n.e., kiedy nosiło miano: Indraprastha, robi piorunujące wrażenie. Liczba zabytków, miejsc sakralnych, enklaw kultury i sztuki jest tu po prostu niezliczona. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że wszystko w tym mieście- organicznym gigancie jest zabytkiem.

  • Dżami Masdżid, największy meczet Indii i jednocześnie największa świątynia w tym państwie; wzniósł ją twórca słynnej Taj Mahal;
  • Bahaistyczna Świątynia Lotosu na przedmieściach Delhi, która jest dowodem na fantastyczny mariaż sfery sacrum i profanum- budynek sakralny po prostu zachwyca estetyką współczesnej architektury nawiązującej z kolei do harmonijności przyrody;
  • Czerwony Fort w Delhi – niech za recenzję wystarczy wpis, że jest to obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; swego czasu był pałacem nowej stolicy Szacha Dżahana – znajdował się w jednym z siedmiu starożytnych miast Delhi – Shahjahanabadzie;
  • Grobowiec Humajuna – miejsce spoczynku władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów; zbudowany z czerwonego piaskowca, zdobiony białym marmurem i otoczony tzw. ogrodami perskimi…

6. Amritsar

Amritsar to jeden z najważniejszych i najcenniejszych skarbów architektonicznych, kulturowych i religijnych Indii. Złota świątynia została wzniesiona na wyspie, pośrodku Ambit Sarovar – „jeziora boskiego nektaru” zwanego też Jeziorem Nieśmiertelności. Wybudował ją Ram Dasa, guru sikhów, a wewnątrz gmachu umieścił świętą księgę sikhów. Jest ona do dnia dzisiejszego odczytywana bez przerwy: w dzień i w nocy przez zmieniających się co dwie godziny kapłanów.


Indie coraz częściej stanowią alternatywę wypoczynku dla europejskiego, w tym polskiego turysty. Dlaczego? Wystarczy przyjrzeć się wybranym fotografiom z tego skądinąd bajecznie kolorowego kraju. Z jednej strony neony, najnowocześniejsza technologia, luksusowe hotele i z drugiej uliczny tłok, święte krowy, świątynna cisza przerywana mantrami, a także egzotyka miejsc takich jak tarasowe pola uprawne herbaty czy oceaniczne klify… Indie mają po prostu wszystko, o czym marzyłeś, marzysz i pewnie jeszcze nie zdążyłeś zamarzyć.