/Gdzie pojechać na narty w Polsce – 6 najpopularniejszych stoków
Gdzie pojechać na narty w Polsce

Gdzie pojechać na narty w Polsce – 6 najpopularniejszych stoków

„Hu, hu ha- nasza zima zła!” (?) Na szczęście my się zimy nie boimy, a raczej bardzo się z tytułu jej nadejścia cieszymy i czekamy aż zaczną się sprawdzać zapowiedzi meteorologów, którzy wieszczą nadejście potężnych śnieżyc.

A co konkretnie nas tak cieszy? No przecież nie wizja konieczności odśnieżania podjazdów czy chodników, ale możliwość szusowania po śnieżnobiałych stokach. Sezon narciarski został otwarty!

Sprawdziliśmy, dokąd najlepiej udać się na narty w Polsce, by oddać się białemu szaleństwu w sposób adekwatny do naszych umiejętności. Niezależnie więc od tego, czy jesteśmy początkujący, czy może uchodzimy za prawdziwych znawców śnieżnych autostrad, warto przyjrzeć się polskim stokom i zacząć planować wyjazd, choćby w kontekście zbliżających się zimowych ferii.

1. Białka Tatrzańska

To numer jeden na Polskiej liście narciarskiej od długiego czasu. Właściwy dla siebie sposób uprawiania narciarstwa znajdą tu zarówno rodziny z dziećmi, początkujący- debiutanci na stokach, jak również wytrawni znawcy sztuki szusowania.

Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska – fot. bialkatatrzanska.pl

Białka podbiła serca narciarzy nie tylko co roku doskonale przygotowanymi trasami, ale przede wszystkim regularną, nieustającą ich modernizacją. Przyjeżdżający tu turyści w zasadzie co sezon odkrywają nowe kilometry tras (a jest ich łącznie 15 km), które są naśnieżane i poszerzane, mają też możliwość poruszania się na szczyt nowoczesnym wyciągiem, no i szeroki, bardzo szeroki wybór tras zjazdowych (przygotowano aż 22. propozycje).

Wśród tych wszystkich walorów nie bez znaczenia jest także fakt, że Białka ma wyśmienicie przygotowane tzw. zaplecze- bazę noclegowo-usługową. Można tu odpoczywać aktywnie, bo na nartach, ale też dać się ponieść błogiemu lenistwu. Szeroki wybór miejsc noclegowych na każdą kieszeń daje nam poczucie swobody i decyzyjności- to my ostatecznie decydujemy o komforcie i cenie pobytu.

A jeśli narty nam się znudzą (choć raczej to niemożliwe), zawsze można podarować sobie odrobinę relaksu w termach, gdzie zanurzeni w zmineralizowanej wodzie obfitującej w siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo poczujemy dobroczynny wpływ natury na nasze ciało.

Trasy zjazdowe i plan ośrodka Białki Tatrzańskiej znajdziesz to: http://bit.ly/2zZhrcR

2. Stok w Szklarskiej Porębie – Ski Arena Szrenica

  1. Trasa:

    Szrenica – Szklarska Poręba

  2. Długość:

    3100 m

  3. Różnica wysokości:

    587 m

  4. Średnie nachylenie:

    19 %

Szklarska Poręba pozostaje największym ośrodkiem narciarskim w polskiej części Karkonoszy.

Szrenica wśród narciarzy uchodzi za swoisty test, tutaj można bowiem sprawdzić swoje umiejętności, decydując się na zmierzenie z tzw. Ścianą – najbardziej stromą trasą w Polsce – przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m, nic więc dziwnego, że co roku przyciąga ona wszystkich amatorów mocnych wrażeń, którzy chcą wystawić na próbę nie tylko swoją technikę, ale także nerwy.

Szklarska Poręba Trasy Zjazdowe
Trasy Zjazdowe Szklarska Poręba – fot. szklarskaporeba.pl

Karkonosze to nie tylko propozycja dla „orłów”, świetnie odnajdują się tutaj także początkujący- trasa „Puchatek” uchodzi za najdogodniejszą właśnie dla zaczynających swą przygodę z nartami.

Karkonoski ośrodek może poszczycić się jeszcze jednym rekordem- posiadł najdłuższą w Polsce- 6-osobową kolejkę krzesełkową -2393 m.

Zapowiadana jest także modernizacja stoków pod kątem ich sztucznego naśnieżania oraz budowy tras dla uczących się jazdy na nartach.

Dlatego stok w Szklarskiej Porębie jest ma miejsce 2 na naszej liście Gdzie pojechać na narty w Polsce.

3. Stok w Szczyrku

  1. Trasa:

    Skrzyczne – Szczyrk

  2. Długość:

    3300 m

  3. Różnica wysokości:

    704 m

  4. Średnie nachylenie:

    21 %

Jest to jedna z najdłuższych tras w Polsce, natomiast jej wyjątkowość polega na tym, że uzyskała status trasy FIS, co oznacza, że mogą być na niej rozgrywane oficjalne krajowe i międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim.

Trasy Zjazdowe w Szczyrku – fot. szczyrkowski.pl

Warto pamiętać, że uwzględniając wszystkie większe i mniejsze stoki, znajduje się tu w sumie 40 km tras, które mają szerokie spektrum w skali stopni trudności- odnajdą się tu profesjonaliści i amatorzy.

Na szczyt Skrzycznego (1257m) można dostać się korzystając z dwóch kolejek krzesełkowych: 2-osobowej kanapy Szczyrk – Jaworzyna i ekspresowej 4-osobowej Jaworzyna – Skrzyczne.

4. Stok w Krynicy

  1. Trasa:

    Jaworzyna Krynicka – stacja gondoli

  2. Długość:

    2400 m

  3. Różnica wysokości:

    452 m

  4. Średnie nachylenie:

    19 %

Mapa Tras Narciarskich - Jaworzyna Krynicka
Mapa Tras Narciarskich – Jaworzyna Krynicka – fot. jaworzynakrynicka.pl

Kojarzy się (i słusznie zresztą) przede wszystkim z miejscowością uzdrowiskową. I właśnie to jest jej jednym z największych atutów- jednym z największych, ale nie jedynym. Krynica bowiem ma do zaoferowania fantastyczną, nowoczesną kolej gondolową, która wiedzie na sam szczyt Jaworzyny. Tutaj, na wysokości 1103m., znajduje się początek trasy. W piękną pogodę mamy okazję podziwiać zapierający dech w piersiach pejzaż górski, zaś u podnóża gór możemy cieszyć oko zadbaną przestrzenią miejską.

Dla narciarzy przygotowano zróżnicowane pod względem stopnia trudności trasy, które powinny zaspokoić wszystkie apetyty na narciarskie szaleństwo.

5. Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

  1. Trasa:

    Jaworzynka – Szczawnik

  2. Długość:

    2600 m

  3. Różnica wysokości:

    373 m

  4. Średnie nachylenie:

    14 %

Trasy Zjazdowe Dwie Doliny Muszyna Wierchomla
Trasy Zjazdowe Dwie Doliny Muszyna Wierchomla – fot. wierchomla.com.pl

Dwie Doliny to efekt fantastycznego połączenia dwóch górskich miejscowości za pomocą tras narciarskich i wyciągów. Zamiast rywalizacji, mamy genialną współpracę i harmonię, która pracuje na obie narciarskie osady. Znajdziemy tu świetnie przygotowane stoki- sztucznie naśnieżane i dobrze oświetlone. Wszystkie są na tyle szerokie, że naprawdę, nie czuje się tu tłoku, no i wyjątkowym walorem jest fakt, że szusując po stokach możemy podziwiać panoramę Tatr.

6. Stok Kasprowy Wierch – Zakopane

  1. Trasa:

    Kocioł Goryczkowy – Kuźnice

  2. Długość:

    5400 m

  3. Różnica wysokości:

    927 m

  4. Średnie nachylenie:

    17 %

Trasy Zjazdowe Kasprowy Wierch
Trasy Zjazdowe Kasprowy Wierch – fot. pkl.pl

Najdłuższej trasy narciarskiej w Polsce raczej nie trzeba nikomu przedstawiać i z pewnością nikogo nie dziwi fakt, że znajduje się ona w naszych najwyższych górach – w Tatrach Wysokich. Prowadzi z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic. Trzeba zauważyć, że w górnej części trasa jest bardzo wymagająca i przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych narciarzy. Niemniej jednak zjazd z niej daje poczucie wyjątkowej satysfakcji z obcowania z przyrodą i pewnego „ujarzmiania” gór. Trzeba dodać, że amatorzy narciarstwa, którzy stawiają pierwsze kroki w tej dyscyplinę sportu powinni wybrać łatwiejszą drogę do nauki, co nie znaczy, że mają rezygnować z urzekających Tatr.


Zima nie musi być czasem stagnacji i nudy. Już niebawem rozpoczynają się zimowe ferie, a wraz z nimi stworzy się okazja do zorganizowania dłuższego wypoczynku. Warto pomyśleć, by był to wypoczynek aktywny, zdrowy. Taką właśnie możliwość dają nam góry… Z powodzeniem odnajdą się tam miłośnicy wszelkiego rodzaju sportów zimowych, choćby tym sportem była najzwyklejsza, choć wcale nie najprostsza wędrówka … Zachęcamy do sprawdzenia którejś z powyższych tras i podzielenia się swoimi wrażeniami. Napiszcie nam gdzie Wy jeździcie na narty w Polsce.