/Gdzie w Polsce na jarmark bożonarodzeniowy?
Jarmark bożonarodzeniowy

Gdzie w Polsce na jarmark bożonarodzeniowy?

Święta tuż, tuż… A skoro tak, trzeba się do nich należycie przygotować. Już niebawem podążając za odwiecznymi tradycjami bożonarodzeniowymi będziemy przystrajać drzewka, szykować karpia w galarecie, piec makowce, lukrować pierniki i… pakować prezenty! Choć gorączka świątecznych przygotowań jeszcze przed nami, warto się na nią odpowiednio „nastroić”.

W poprzednim wpisie opowiadaliśmy Wam o niezwykłych jarmarkach świątecznych poza granicami naszego kraju. Dziś nadszedł czas na nas! Teraz Polska właśnie! Sami zobaczcie, czym pachną, świecą i grają rynki i ryneczki polskich miast. Zapraszamy!

Jarmark bożonarodzeniowy Poznań

Gdzie i kiedy?

  • Plac Wolności: 17.11.2018 r. – 21.12.2018 r.
  • Stary Rynek: 1.12.2018 r. – 21.12.2018 r.
  • Paderewskiego: 17.11.2018 r.– 6.01.2019 r.

Specjalnościami poznańskiego jarmarku bożonarodzeniowego są jak zwykle kramy z niewyobrażalną liczbą smakołyków oraz nietuzinkowa forma rozrywki: z jednej strony roller coaster i diabelski młyn (Plac Wolności), z drugiej zaś przepiękna, tradycyjna karuzela z 1946r. Tradycyjnie jedną z największych atrakcji jest Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej, który odbędzie się 8.12.2018 r. na Starym Rynku.

Przez cały czas trwania jarmarku mamy możliwość spotkania św. Mikołaja, który będzie przechadzał się wraz z tłumami złaknionymi klimatu Bożego Narodzenia. Niebagatelne będzie także z pewnością rozświetlenie setek lampek na ogromnego choince, która zdobi Stary Rynek- impreza odbędzie się 1.12.2018r.

Zaś 15.12.2018 r. możemy zachwycić się uliczną świąteczną paradą, która zachwyci feerią barw i świątecznymi dekoracjami. Oczywistym jest, że oprócz wymienionych atrakcji, czekają na nas liczne koncerty kolęd, spotkania warsztatowe dla dzieci, przedstawienia itp.

Dokładne informacje i program znajdziecie tutaj: https://pik.poznan.pl/tag/jarmark-swiateczny-poznan-2018/

Jarmark bożonarodzeniowy Gdańsk

Gdzie i kiedy?

  • Targ Węglowy 1.12.2018 r. – 23.12.2018 r.

Targ Węglowy w Gdańsku to na co dzień jeden z największych parkingów w śródmieściu Gdańska. Jednak w grudniu zupełnie zmienia swoje oblicze- zapełnia się barwnymi, mieniącymi się od świateł straganami, przesiąka zapachem imbiru i cynamonu i zaczyna tętnić życiem setek spacerowiczów, którzy szukają drobiazgów na choinkę lub upominków pod choinkę…

W tym roku będziemy mieć szczególną okazję podziwiać rozświetloną dwupoziomową Karuzelę Gdańską. Z pewnością zachwycą nas także Anielski Młyn z obracającymi się na szczycie ruchomymi figurami aniołów i świętych, czy liczne iluminacje- w tym bajeczna kareta zaprzężona w renifery.

Jedną z czołowych atrakcji jest oczywiście możliwość podziwiania gdańskiej panoramy z poziomu 50 metrów nad ziemią- w kole widokowym Amber Sky. Piękną inicjatywą jest zaaranżowanie tzw. Przystani pod Jemiołą, gdzie możemy bez przeszkód oddać się rozkoszy pocałunków albo… pogrzebać stare waśnie.

Kramy jak co roku będą nas kusić świątecznymi ozdobami, czy wyrobami rękodzielniczymi.

Dokładne informacje i program znajdziecie tutaj: http://bozonarodzeniowy.gda.pl/

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław

Gdzie i kiedy?

  • Rynek 23.11.2018 r. – 31.12.2018 r.

Zwyczajem wrocławskiego jarmarku bożonarodzeniowego jest gigantyczny wiatrak, który stanął na rynku Starego Miasta. Szczególne chwile rozkoszy czekają smakoszy- domki świąteczne ugoszczą wszystkich aromatycznym grzańcem i słodkimi piernikami, zaś przy „Smakowitym Peronie” będzie można będzie spróbować tradycyjnej polskiej kuchni: szaszłyków, golonek, bigosu, wołowych burgerów.

Nie zapomniano także o dzieciach- to dla nich właśnie powstał Bajkowy Las „zbudowany” z kilkuset choinek. Ta magiczna kraina zachęca do odkrywania licznych niespodzianek oraz do niezwykłych spotkań z bajkowymi bohaterami. Prawdziwą nowością jest 3-poziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i Galeria Mikołaja.

Oczywiście, na wrocławskim rynku z łatwością znajdziemy upominki dla najbliższych. Zadanie ułatwią nam kramy z biżuterią, czy rękodziełem artystycznym.

Zapatrzeni na błyszczące od świątecznych ozdób stragany, pozostańmy czujni, gdyż w czasie jarmarku (i tylko podczas niego) wśród nas pojawi się Krasnal Prezentuś- podobno trzykrotne dotknięcie jego czapeczki sprawia, że wszystkie marzenia się spełniają… Nie przegapcie go!

Dokładne informacje i program znajdziecie tutaj: http://www.jarmarkbozonarodzeniowy.com/  i  https://pik.wroclaw.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-we-wroclawiu/

Jarmark bożonarodzeniowy Olsztyn

Gdzie i kiedy?

  • Rynek Starego Miasta 13.12.2018 r.- 16.12.2018 r.

Już po raz kolejny uliczki Olsztyna ozdobią rozświetlone choinki, girlandy i iluminacje. W tym roku Warmię i Mazury odwiedzi najprawdziwszy św. Mikołaj, który przybędzie prosto z Rovaniemi w Finlandii (miasta są partnerami w ramach współpracy europejskiej).

Wśród atrakcji dla najmłodszych znajduje się także okazja do przejażdżki przepiękną karuzelą wenecką czy kolejką św. Mikołaja. Milusińscy będą mieli też niezwykłą okazję uczestniczyć w warsztatach nauki jazdy na snowboardzie w specjalnie dla tego celu powstałym Snow Fun Parku.

W programie imprez przewidzianych jest mnóstwo występów i tych tanecznych, i tych muzycznych. Aktorzy z akademickiego teatru KloszART zaprezentują czytankę dla dzieci pt. „Kevin sam w domu”.

Do tego wszystkiego trzeba dodać magię dekoracji kramów wypełnionych po brzegi regionalnymi łakociami, pięknym rękodziełem i świątecznymi dekoracjami.

Dokładne informacje i program znajdziecie tutaj: http://jarmark.olsztyn.eu/pl/

Jarmark bożonarodzeniowy Kraków

Gdzie i kiedy?

  • Rynek Starego Miasta 30.11.2018 r.- 26.12.2018 r.

Kraków stawia na swoją tradycję- targi odbywały się rynku krakowskim od setek lat; miały nie tylko skłaniać do poczynienia zakupów, ale zachęcać do poznawania kultury regionu. Stąd na straganach niezwykła liczba rękodzieł, w tym misternie ręcznie wykonanych ozdób choinkowych, stroików świątecznych, malowanych baniek, wyrobów ceramicznych itp.

Wśród kulinariów na uwagę zasługuje tradycyjny przecież grillowany oscypek z żurawiną i grzaniec galicyjski. Zaś dla miłośników łakoci przewidziane są prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy tradycyjne pierniki.

Tegorocznym Targom Bożonarodzeniowym towarzyszą liczne imprezy, wśród których szczególne miejsce znajduje barwny Korowód Kolędniczy. Na szczególną uwagę zasługuje także ludowa tradycja wyrosła na kompilacji wiary chrześcijańskiej z wierzeniami pogańskimi- chodzi o Obrzęd Dziadów Polskich. Przy pomniku Adama Mickiewicza pojawią się dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewające ballady. Będzie także można obejrzeć pokaz „Dziadów polskich”, inspirowanych dramatem narodowego wieszcza.

Z pewnością znakomitym dopełnieniem tegorocznego jarmarku będzie wystawa szopek bożonarodzeniowych, które są po prostu niebywałymi dziełami sztuki.

Dokładne informacje i program znajdziecie tutaj: https://pik.krakow.pl/targi-bozonarodzeniowe-2018-w-krakowie/


Mamy nadzieję, że w Waszej wyobraźni już wykiełkował obraz idealnych świąt Bożego Narodzenia i lada dzień przystąpicie do przygotowań . W tym celu zachęcamy Was do odwiedzenia choć jednego z powyżej opisanych miejsc, by święta zaczęły się po prostu od nas…

źródło fotografii głównej: kochamwroclaw.pl