/JARMARKI BOŻONARODZENIOWE RUSZAJĄ!
Jarmark Bożonarodzeniowy

JARMARKI BOŻONARODZENIOWE RUSZAJĄ!

Unoszący się w powietrzu zapach imbiru, cynamonu, kardamonu… Ciepło grzanego wina i obłędny smak piernika oblanego wyśmienitą czekoladą… Do tego magia tysięcy światełek, ciche pobrzękiwanie dzwoneczków sań i głosy chóru intonującego kolędy… Prawda, że magicznie? Któż z nas w okolicy Bożego Narodzenia nie staje się na powrót dzieckiem? Nie zachwyca bajecznymi choinkowymi błyskotkami?

Nadchodzi czas, który będzie potęgował w nas ten zachwyt bożonarodzeniowym klimatem. Z każdym dniem, gdy będziemy zbliżać się do 24 grudnia, będzie w nas rosnąć pragnienie przeżycia czegoś niezwykłego.

Oto nasza propozycja, jak możecie przygotować się na ten czas przeżywania Bożego Narodzenia i poczuć święta już na początku grudnia!

W większości dużych miast od lat organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe, ich tradycja jest bardzo stara, sięga końca XIV w. w Niemczech, a w Austrii końca XIII wieku.

Typowy Weihnachtsmarkt odbywa się na ulicach lub placach miejskich starówek. Można się na nim przechadzać pośród licznych straganów oferujących świąteczne ozdoby, kosztować lokalnych specjałów kulinarnych nawiązujących do smaków bożonarodzeniowych, zachwycać się wyrobami rękodzielniczymi.

Od początku istnienia jarmarków, nie pełniły one jedynie funkcji handlowej, towarzyszy im bowiem część artystyczna- jasełka, koncerty, prezentacje szopek bożonarodzeniowych, bywa, że także lunaparki.

Końcówka listopada to najlepszy czas, by się rozejrzeć w ofertach proponujących nie tylko zwiedzanie niezwykłych miejsc, ale także umożliwiających chłonięcie bożonarodzeniowej atmosfery.

Oto przegląd najatrakcyjniejszych propozycji Weihnachtsmarków za granicą.

Jarmark Bożonarodzeniowy NIEMCY- KOLONIA

Najsłynniejszy i chyba największy jarmark bożonarodzeniowy odbywa się u naszych zachodnich sąsiadów- w Kolonii.

Całe miasto po zmroku dosłownie iskrzy od światełek i mieniących się dekoracji. Atmosferą świąt zarazi się tu nawet największy świąteczny sceptyk.

Na Rudolfplatz warto udać się z dziećmi, które znajdą tam bajkową krainę skrzatów, natomiast na Neumarkt poznamy królestwo aniołów. Setki straganów kuszą słodkimi pysznościami, w tym najpopularniejszym- Dom-Speculatius, czyli budowlą z pysznych ciasteczek przestawiających słynną katedrę. Do wspomnianej Katedry Kolońskiej warto zajrzeć swoją drogą, by zachwycić się rozmachem tej gotyckiej budowli.

Oprócz stoisk z wiktuałami nie można pominąć 160. pawilonów z rękodziełami, które swą różnorodnością i misternym wykonaniem wprawiają w zdumienie.

Na gorącą czekoladę zaś trzeba koniecznie udać się nad Ren, gdzie odkryjemy sposoby na morskie świętowanie (m.in. stoiska w kształcie żagli zaproszą nas do obejrzenia prac rękodzielniczych). Dla zmarzniętych znajdzie się kubek wyjątkowego grzanego wina, zaś świąteczna muzyka przeplatana utworami szantowymi udowodni, że świętować można i po żeglarsku.

Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy – fot. reisen.hafermannreisen.de

Jarmark Bożonarodzeniowy CZECHY- PRAGA

Największy i chyba najbardziej znany czeski jarmark bożonarodzeniowy organizowany jest na Rynku Starego Miasta, a także na Placu Wacława.

Każdego roku uroczyste rozpoczęcie jarmarcznego świętowania zaznaczone jest zapaleniem setek światełek na wielkiej choince, umiejscowionej na środku Rynku (nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wzbudza powszechny zachwyt). Tysiące dodatkowych światełek, które ozdabiają budynki i stragany Starego Miasta Pragi tworzą prawdziwie bajkową scenerię.

Największe tłumy można spotkać pod Orlojem – średniowiecznym zegarem astronomiczny, znajdującym się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Zegar składa się z trzech głównych części: astronomicznej – pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej – z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej – z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.

Dziesiątki straganów prezentują wyroby z drewna, ręcznie haftowane serwetki, oraz wspaniałe ozdoby choinkowe. Oprócz estetyki wykonania rękodzieł zachwyci nas z pewnością bogactwo smaków czeskiej kuchni bożonarodzeniowej. Serwowany jest lokalny specjał: pieczeń wieprzowa z knedliczkami i zasmażaną kapustą polecana z obowiązkowym kieliszkiem grzanego czerwonego wina.

Jednym z ciekawszych praskich przysmaków jest tzw. trdelnik, z tradycyjnego pieczonego ciastka z cynamonem owijanego wokół kija. Warto wiedzieć, że czeskie wypieki zaleca się popijać miodem i zagryzać pieczonymi kasztanami.

Do tej istnej karuzeli smaków i aromatów trzeba dodać wrażenia artystyczne: ulice wypełnione są śpiewem chórów, dźwiękiem kolęd, a wieczorami w wielu kościołach odbywają się bożonarodzeniowe koncerty.

Odwiedzając Pragę w okresie nie można ominąć pięknej szopki betlejemskiej stojącej przy zamku Królewskim na Hradczanach.

Jarmark Bożonarodzeniowy FRANCJA- STRASBURG

Piękne, kolorowe alzackie jarmarki bożonarodzeniowe zachwycają od 500 lat. W 1570r., w Strasburgu miała miejsce pierwsza edycja najstarszego jarmarku bożonarodzeniowego w Europie, nazwano go „Christkindelsmärik” (targ dzieciątka Jezus). Od tego czasu Strasburg pielęgnuje tę tradycję alzackich świąt.

Właściwie zaskakiwać może fakt, że jarmark bożonarodzeniowy sprowadza się nie tylko do stolicy Alzacji, ale jest dosłownie rozsiany po całym regionie- od największych miast po niewielkie osady. W sumie odbywa się ok.150. targów świątecznych, które co roku gromadzą licznych odwiedzających zachęcając do świątecznych zakupów, ale też smakowania wiktuałów, czy wspólnego śpiewania kolęd.

Najbardziej charakterystyczny i największy w Alzacji jest oczywiście jarmark strasburski, który słynie z prezentacji tradycyjnych ozdób świątecznych oraz bajecznych dekoracji ulicznych. Nie można przejść obojętnie obok świecących girland, wieńców na drzwiach, anielskich skrzydeł wystających z okiennych ram, itp.

Na placu Kléber triumfy święci gigantyczna choinka, której tradycję stawiania i dekorowania potwierdza manuskrypt z 1605 opisujący ozdobione drzewka znajdujące się w salach cechów Strasburga w okresie Adwentu.

Przechadzanie się kolorowymi i skrzącymi się od światełek ulicami Strasburga zaostrza apetyt, dlatego koniecznie trzeba dać się skusić na słynne naleśniki smażone na bieżąco na ogromnych blachach oraz na aromatyczne grzane piwo. Inną kulinarną specjalnością miejskiego Christkindelsmärik jest bredele, świąteczne ciastko o smaku pomarańczowo-cynamonowym.

A kiedy zapragniemy duchowych uniesień wystarczy skierować swe kroki do Katedry Notre-Dame, która do XIX wieku szczyciła się mianem najwyższej budowli na świecie. Monumentalna, wzniesiona z czerwonej cegły w stylu francuskiego gotyku zdaje się królować nad okolicą.


Mimo, że krytykanci coraz częściej dostrzegają w jarmarkach bożonarodzeniowych jedynie cele konsumpcyjne, trzeba pamiętać, że wyłącznie od nas zależy z jakim nastawieniem podejdziemy do tej niewątpliwie kuszącej alternatywy spędzenia np. długiego weekendu. Oczywiście, że można dać się porwać szaleństwu zakupów, przywieźć mnóstwo oryginalnych świątecznych ozdób i podarków. Można jednak także (a raczej przede wszystkim) przeżyć dziecięcą radość, zachwyt magią świąt, uczucie przynależności do kultury i przywieźć po prostu ducha świąt. Tego właśnie życzymy wszystkim odwiedzającym świąteczne stoiska.

źródło zdjęcia głównego: westfaelische-hanse.de