/Jedziesz do Turcji? Zadbaj o formalności! Wiza do Turcji

Jedziesz do Turcji? Zadbaj o formalności! Wiza do Turcji

Do przekroczenia granic tureckich niezbędne są: ważny paszport oraz wiza. Przeczytaj, jakie dokładnie warunki musisz spełnić, by nie zostać zawróconym z lotniska i cieszyć się pobytem w tym pięknym kraju.

 1. Warunkiem wjazdu na teren Turcji jest posiadanie paszportu.

  Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż „długość pobytu” wskazana na wizie, wizie elektronicznej, w przepisach dotyczących zwolnienia z wizy czy zezwoleniu na pobyt.

 2. Wiza turystyczna lub biznesowa.

  Wiza turystyczna lub biznesowa upoważnia do wielokrotnego wjazdu i pobytu na terenie Turcji przez łącznie 90 dni w okresie 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu) bez prawa wykonywania pracy.

  Oznacza to, że po wykorzystaniu prawa do trzymiesięcznego pobytu nie można wjechać na teren Turcji do czasu wygaśnięcia nabytej wizy, tj. pół roku po dacie pierwszego przekroczenia granicy.

  Warto pamiętać, że osoby planujące dłuższy pobyt na terenie Turcji (szkolenia, podjęcie pracy, studia itp.) muszą bezsprzecznie zgłosić się do Ambasady Turcji w Polsce celem uzyskania wizy stosownej do swoich planów.

 3. Wniosek o wizę.

  Wniosek o wizę możesz złożyć online lub kupić po przylocie, na miejscu. W każdym przypadku potrzebujesz paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Jednakże istnieją wyjątki od tej reguły.

  a) W przypadku wiz elektronicznych, które dostępne są na stronie www.evisa.gov.tr, podróżni muszą posiadać paszport ważny co najmniej 180 dni od daty wjazdu do Turcji; w przeciwnym razie wniosek o e-wizę zostanie automatycznie odrzucony;

  Uwaga! Posiadacze tzw. paszportu tymczasowego nie są uprawnieni do uzyskania wizy. Co zrobić, by ją otrzymać- przeczytaj tutaj.

 4. Polacy podróżujący do Turcji w celach turystycznych.

  Polacy podróżujący do Turcji w celach turystycznych, mogą ubiegać się o wizy w różny sposób- w zależności od posiadanego dokumentu:

  a) posiadacze polskich paszportów dyplomatycznych zwolnieni są z obowiązku wizowego do 90 dni pobytu.
  Minimalna ważność polskiego paszportu dyplomatycznego wynosi 60 dni od daty opuszczenia terytorium Turcji.

  b) posiadacze polskich paszportów zwykłych zobowiązani są do kupna wizy; można to zrobić w następujący sposób:
  – na stronie www.evisa.gov.tr wielokrotną wizę elektroniczną (e-wizę) lub
  – na lotnisku po przylocie do Turcji wielokrotną wizę typu wklejka.
  Minimalna ważność paszportu do uzyskania wizy elektronicznej lub na lotnisku wynosi 180 dni od daty wjazdu do Turcji.

Sprawdź też:
Temperatury w Turcji