/Leć, pobiegaj. Czyli zwiedzanie i bieganie.
lec,-pobiegaj-czyli-zwiedzanie-i-bieganie

Leć, pobiegaj. Czyli zwiedzanie i bieganie.

Cała Polska biega. Trzeba sobie powiedzieć wprost: bieganie robi w naszym kraju gigantyczną karierę. Stało się na tyle modne, że biegają wszyscy: młodzi, starsi, grubi, chudzi, amatorzy i profesjonaliści. I chyba ten egalitaryzm biegania jest w nim najpiękniejszy.

Co do pożytków aktywności na świeżym powietrzu nie trzeba chyba nikogo przekonywać, od zawsze wiadomym jest, że bieganie wzmacnia organizm, w szczególności jego odporność i układ krążenia. Nawet jeśli nie mamy ambicji być w tej dziedzinie championami, bieganie może dawać nam poczucie spełnienia, zdrowia i sprawności.

A co, jeśli tak popularną formę rekreacji połączyć ze zwiedzaniem pięknych miejsc w urokliwych zakątkach naszego i nie tylko kontynentu?

Żyjemy w erze tanich lotów samolotowych i właśnie ten środek lokomocji coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. W łatwy i w miarę komfortowy sposób jesteśmy w stanie niemal w mgnieniu oka przenieść się na kraniec Europy, albo wylądować w Afryce. Dzięki możliwościom nabycia biletu lotniczego za niewielkie pieniądze, otwierają się przed nami- polskimi biegaczami zupełnie nowe możliwości.

Poranny bieg wzdłuż Riwiery Adriatyckiej? – Nie ma problemu! Popołudniowa przebieżka ścieżkami dalmaceńskiego masywu Velebit? – Proszę bardzo! W zasadzie ograniczają nas tylko wyobraźnia, no i może nieco nasza kondycja…

Zaciekawieni? Przejrzyjcie propozycje biegów organizowanych w przyszłym roku poza granicami naszego kraju, nadciąga Black Friday, linie lotnicze obniżają ceny biletów, więc nie zwlekajcie- polujcie na okazję, to może być przygoda Waszego życia!

BIEG WYSOKOPROCENTOWY –  Milesti Mici Wine Run

Wydaje Ci się, że biegałeś już wszędzie i nic Cię nie zaskoczy? Że każda sceneria i warunki zostały wypróbowane i okiełznane? Nic bardziej mylnego! 20 stycznia 2019 roku odbędzie się pierwsza edycja biegu Milesti Mici Wine Run na dystansie 10 km, którego trasa prowadzona będzie w piwnicach największej mołdawskiej (i nie tylko) winnicy– Milesti Mici.

Milesti Mici to miejscowość położona około 15 km od Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. To właśnie tutaj znajdują się Combinatului de Vinuri de Calitate „MILEŞTII MICI”, czyli największe na świecie piwnice z winem. Ich wielkość zasłużyła na obecność w Księdze Rekordów Guinnessa – 250 km piwnic ( z czego obecnie używanych jest 55 km) oraz około 2. mln przechowywanych butelek wina.

Znacząca część tej podziemnej krainy wina dostępna jest oczywiście dla turystów (piwnice zwiedza się np. jeżdżąc po niej samochodem), a 20 stycznia 2019 roku podziemne Królestwo Wina otworzy się również dla biegaczy.

Milesti Mici Wine Run
Milesti Mici Wine Run – fot. milesti.winerun.md

Właśnie w tutejszych piwnicach organizatorzy postanowili zorganizować bieg Milesti Mici Wine Run (stronę biegu znajdziesz tu). Naturalnie po zakończeniu rywalizacji będzie można udać się na zasłużony relaks i skorzystać z okazji degustacji składowanych tutaj trunków, a co wytrzymalsi może znajdą w sobie zapał, by zwiedzić dokładniej labirynt wapiennych korytarzy- a jest co oglądać.

Tutejsze tunele położone są na głębokości od 30 do 85 m pod ziemią. Między innymi dzięki temu leżakujące tu wina mają doskonałe ku temu warunki- temperatura (12-14 st.) i wilgotność (85-90%).

Przewodnicy w zajmujący sposób opowiadają anegdoty związane z dygnitarzami politycznymi z pierwszych stron gazet, którzy rzekomo mają tu własne, ukryte krypty z najcenniejszymi trunkami.

Można więc rozsmakować się w specjałach kuchni mołdawskiej (przy degustacji wina podawane są pyszne lokalne przekąski), winem rzecz jasne i opowieściami, czegóż chcieć więcej?

CYPRYJSKIE KLIMATY – OPAP Limassol Marathon

W dniach 23-24 marca 2019 roku w Limassol, który jest drugim co do wielkości mieście Cypru, położonym na południowym wybrzeżu wyspy nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Troodos, odbędzie się 13. już edycja OPAP Limassol Marathonstronę biegu znajdziesz tu.

OPAP Limassol Marathon
OPAP Limassol Marathon – fot. runnersradar.com

W ramach imprezy odbędą się biegi na czterech dystansach: maratonu, półmaratonu, 10 km i 5 km. Trasa oceniane jest jako płaska i szybka. Wiedzie z Parku Molos w Limassol w kierunku Starego Miasta, a następnie w stronę portu Limassol, obejmując zachodnią część miasta.

Napotkamy tutaj bajeczne krajobrazy miejskie wtopione w tło śródziemnomorskich pejzaży.

Wielowiekowa historia tego bizantyjskiego miasta pozostawiła po sobie wiele wspaniałych, wartych uwagi budowli. Uchodzącą za najcenniejszą i jednocześnie symboliczną jest średniowieczny zamek obronny usytuowany w samym sercu Starego Miasta. Forteca ta wzniesiona została w XIII wieku w miejscu dawnej bizantyjskiej twierdzy. Obecnie znajduje się tu Muzeum Średniowiecza.

Limassol to miasto obfitujące w piękne zabytki, warto zobaczyć: zbudowany w czasach kolonialnych Ratusz, zwieńczony charakterystycznym minaretem Wielki Meczet, czy wzniesioną na początku XX wieku w stylu bizantyjskim prawosławną Katedra Agia Napa.

Zaś po zakończonym biegu, kiedy już upojeni sukcesem ukończenia biegu będziemy mogli całkowicie dać się pochłonąć Limassol, koniecznie musimy udać się do dzielnicy portowej. Tutejsza cypryjska marina działa po prostu magnetycznie- to wyjątkowe miejsce na celebrację takiej chwili.

BIEG MUROWANY – Dubrovnik Half Marathon

Dubrownik- perła Adriatyku, tak zwykło się określać to przepiękne miasto należące do Chorwacji. Ta metafora jest jak najbardziej trafiona, kto choć raz tu zawitał, zostawił swe serce na trakcie Starego Miasta Dubrownika.

Nie dziwi więc fakt, że jako kompleks miejski, Dubrownik w całości został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (zobacz też jakie obiekty w Polsce są wpisane na listę UNESCO). Właściwie każdy kamień jest tu świadkiem niezwykłej historii tego miejsca.

Najbardziej niezwykłe wrażenie robią jednak średniowieczne mury miasta, które dosłownie opasują budynki starówki z jednej strony broniąc dostępu do grodu od strony lądu, z drugiej zaś dumnie stawiając czoło atramentowym falom Adriatyku.

To właśnie na wspomnianych murach organizowany jest bieg w ramach Dubrovnik Half Marathon (stronę biegu znajdziesz tu). Ta duża impreza sportowa zaprasza do rywalizacji biegaczy zarówno zaawansowanych w sporcie (dla tych przewidziano dystans półmaratonu), jak również dla amatorów- 2,5. kilometrowy odcinek po murach obronnych miasta (gdzie skutecznie mogą rozpraszać oszałamiające widoki) oraz bieg dla dzieci.

Dubrovnik Half Marathon
Dubrovnik Half Marathon – fot. thedubrovniktimes.com

Impreza startuje w kwietniu 2019 roku i trzeba się spieszyć z rejestracją, gdyż bieg ten cieszy się ogromną popularnością. Wiosna w Chorwacji jest idealną porą zarówno do uprawiania sportu, jak również do zwiedzania tego pięknego zabytkowego miasta.

Po rywalizacji nie zapomnijcie pokluczyć nieco po magicznych uliczkach Dubrownika, naprawdę warto, to miejsce ma niezwykły klimat. Wstąpcie do barokowego katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tzw.”Velika Gospa”, napijcie się wody z Wielka Studni Onofriego (pilnujcie przy tym, by nie pominąć żadnego z 16. kraników- wypicie wody z nich wszystkich gwarantuje podobno szczęście), pospacerujcie główną ulicą Stradun. Bez zbędnego pośpiechu poczekajcie aż Dubrownik Was pochłonie bez reszty.


Na zakończenie warto chyba przypomnieć wyświechtany już nieco slogan: „bieg po zdrowie”, który w kontekście powyższych propozycji zyskuje nowe, świeże znaczenie. Bieg nie musi być (i nie powinien) tylko biegiem po zdrowie, powinien być biegiem po radość, poczucie satysfakcji, sukcesu. Nawet jeśli nie zajmujemy pierwszych stopni podium koniec końców najważniejsze jest, że nieustannie wygrywamy z samym sobą- swoimi słabościami. Zatem udanych lotów i biegów!