/Pomysł na późną jesień?- Lanzarote!
Pomysł na późną jesień?- Lanzarote!

Pomysł na późną jesień?- Lanzarote!

Póki co, polska złota jesień nas rozpieszcza i w zasadzie w każdym zakątku Polski można wygrzać się w październikowym słońcu… Jednak bądźmy realistami, wielkimi krokami zbliża się listopad, a wraz z nim deficyt błogiej witaminy D, którą zawdzięczamy promieniom słońca…

Zatem, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać jesiennej depresji, niż ją leczyć, postanowiliśmy pokazać Wam miejsce, gdzie słońca nie braknie przez cały, „okrągły” rok! Oto Lanzarote!

Wygrzej się na wyspie stu wulkanów!

Lanzarote, bo o niej mowa jest jedną z 7. głównych wysp, które tworzą archipelag Wysp Kanaryjskich. Określa się ją poetyckim mianem wyspy wulkanów, ponieważ przeważającą część jej powierzchni utworzyła wulkaniczna lawa. Lanzarote zajmuje powierzchnię 845,9 km kw., jej stolicą jej Arrecife. Panujący na Wyspach Kanaryjskich klimat sprzyja wypoczynkowi bez względu na porę roku, gdyż panujące tu temperatury zadowolą każdego turystę. Latem na termometrach pojawia się 30 st. C zachęcając do oceanicznych kąpieli, zimą zaś nie bywa chłodniej niż 14-15 st. C, można więc wędrować po wyspie do woli. Uważa się, że idealną porą do odwiedzenia Lanzarote jest jesień lub wiosna, kiedy temperatura oscyluje wokół 24-25 st. C, właśnie wtedy najlepiej rozumie się, dlaczego Wyspy Kanaryjskie zwane są wyspami wiecznej wiosny…

Lanzarote oprócz fantastycznej temperatury ma do zaoferowania ponad 100 wulkanów, z których część nadal jest czynna! To właśnie im wyspa zawdzięcza niezwykły, „księżycowy” krajobraz. Surowość pejzaży Lanzarote ma nieodparty urok, który co roku przyciąga wielu turystów. Malownicze wzniesienia, niesamowite kolory i kontrast plaż zderzonych z głębią barwy oceanu tworzą tu niespotykany nigdzie indziej klimat.

Jak tu dotrzeć?

Najszybciej i najprościej na Lanzarote dotrzemy samolotem. Można wykupić wycieczki pobytowe w biurze podróży. Wówczas w zależności od jakości komfortu zapłacimy od 1999 zł wzwyż. Biura podróży znanych touroperatorów takich jak Itaka czy Rainbow proponują pobyt za ok. 2500 zł, ale często już z wyżywieniem all inclusive i na 9 a nie jak zazwyczaj 7 dni.

Kto natomiast chce oszczędzić, powinien poszukać ofert noclegowych w rodzaju Airbnb, można znaleźć tu fantastyczne kwatery z widokiem na ocean z naprawdę niewielkie pieniądze oraz przemyśleć opcję wylotu z Berlina (stamtąd latają tanie linie na Lanzarote).

Co zobaczyć na Lanzarote?

Jeśli nie macie ochoty całych dni spędzić na plaży lub przy basenie, warto po prostu wynająć samochód (taką decyzję podejmuje tu większość turystów ceniących sobie zwiedzanie) i ruszyć przed siebie (koszt wynajmu auta to jakieś 120-130 euro za tydzień). Lanzarote to wyspa, na której trudno się zgubić, więc bez obaw- warto pozwolić sobie na spontaniczną jazdę pozornym bezdrożem, dlatego, że tutejsze krajobrazy są zniewalające.

W czasie pobytu koniecznie trzeba znaleźć czas na następujące przystanki:

1. Park Narodowy Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya
Park Narodowy Timanfaya

Punkt obowiązkowy! Las Montañas del Fuego (Góry Ognia)- tak bywa nazywany park Timanfaya, to miejsce, które właściwie uformowała sama natura. Czarna ziemia, ogromne kratery i wciąż drzemiąca pod stopami lawina to wynik erupcji z XVIII w. Wybuchy wulkanów trwały nieprzerwanie sześć lat. Dziś Parque Nacional de Timanfaya znajduje się pod ścisłą ochronę, a jego zwiedzanie jest możliwe tylko za pośrednictwem autokaru przewożącego turystów przez określone punkty na trasie.

2. Charco de los Clicos

Charco de los Clicos
Charco de los Clicos

To jaskrawo zielone jezioro znajduje się w przewodnikach pod wieloma nazwami, np. El Charco Verde, Lago Verde, Laguna de los Clicos lub Charco de los Clicos. Utworzone w wulkanicznym kraterze jezioro otoczone kontrastową obwódką zawdzięcza swoją nietypową barwę algom, które zalegają jego dno. Co ciekawe, zaledwie 100 metrów dalej znajduje się brzeg podmywany przez błękitne fale Oceanu Atlantyckiego. Wrażenia gwarantowane!

3. Jaskinie Cueva de los Verdes i Jameos del Agua

Cueva De Los Verdes, Lanzarote
Cueva De Los Verdes, Lanzarote

Przepiękne i chyba najpopularniejsze jaskinie na Lanzarote połączone są tunelem polawowym, który powstał około 3000-5000 r. p.n.e. Dziś można tu nie tylko podziwiać niezwykłe formacje skalne, ale także delektować się wrażeniami akustycznymi- we wspomnianych jaskiniach regularnie odbywają się koncerty i festiwale.

4. Ogród Kaktusów

Ogród Kaktusów
Ogród Kaktusów

W tym niezwykłym miejscu będziecie mieć okazję zachwycić się 1400. gatunkami kaktusów. Spacer pomiędzy kolczastymi roślinami jest tym bardziej urokliwy, że ścieżki wiodą po kilkukondygnacyjnych tarasach zbudowanych z ciemnych kamieni wulkanicznych. W tutejszej restauracji czeka kolejna niespodzianka, tym razem w menu- otóż można tu skosztować dań z kaktusa!

5. Los Hervideros

Przystanek między miejscowościami El Golfo i Playa Blanca. Strome urwisko, które ukształtowane zostało tu przez niegdyś gorącą lawę, która wdarła się w ocean stanowi dziś niezwykłą atrakcję zwaną „wrzącym wybrzeżem”. Tysiące tuneli, klifów, nierówności powstałych na skutek gwałtownego ochładzania lawy w oceanie w zderzeniu z falami Atlantyku tworzą niezwykły dynamiczny spektakl, który działa wprost hipnotyzująco.

Oczywiście powyższe propozycje to tylko ułamek tego, czym Lanzarote może zaskoczyć. Spragnieni kultury znajdą tu liczne muzea (w tym pirackie), zaś miłośnicy sportów nie tylko wodnych świetnie odnajdą się w gąszczu propozycji- od ekstremalnych począwszy na klasycznych skończywszy (snorkeling, golf, kolarstwo, trekking itp.).

Zatem nie pozostaje nic innego jak rezerwacja biletu i odnalezienie w szafie stroju kąpielowego, wszak chyba nie został jeszcze zbyt głęboko zakopany?

źródło zdjęć wikipedia.org