/TREKKINGOWA JESIEŃ #1

TREKKINGOWA JESIEŃ #1

Nie da się ukryć, że wraz z wakacjami odeszła letnia aura skłaniająca do leniuchowania na plaży. Dni są coraz krótsze, temperatura zmienna, a niebo coraz bardziej kapryśne. Choć może trudno nam pogodzić się z faktem, że powoli, acz nieuchronnie będziemy chować do szafy zwiewne sukienki i szorty, musimy stawić czoła prawdzie: nadchodzi jesień. Z czym nam się kojarzy? Ze słotną szarugą, chłostającym deszczem, lepkim chłodem i siedzeniem w domu? Wcale nie musi tak być! Jesień może być pełna przygód, ekscytujących przeżyć i niezwykłych doznań. Jak to zrobić? Wystarczy zamienić japonki na buty trekkingowe, bikini na softshell i zamiast narzekać na pogodę, ruszyć na szlak wędrowny.

ZAMIEŃ BIKINI NA SOFTSHELL

Lato rozleniwia, jesteśmy przyzwyczajeni do długich, słonecznych dni i upalnej pogody, czas jednak, by zamienić plażowanie na wędrowanie, które przy odrobinie dobrego planowania może być fantastycznym sposobem na przeżywanie jesiennego czasu. Przecież polska jesień bywa też malownicza, piękna! Wykorzystaj ten fakt i zacznij uprawiać trekking.

TREKKING, CZYLI CO?

Najprościej rzecz ujmując to forma pieszej turystyki. Z założenia przyjmuje się, że trekking to połączenie wędrówki ze wspinaczką, gdyż ta forma aktywności zrodziła się z myślą o marszu w górach. Jednak dziś można śmiało stwierdzić, że trekking jako forma sportowej aktywności zmienia swoje oblicze i nie jest zarezerwowana wyłącznie dla eksploratorów egzotycznych krain czy wyczynowców górskich. Trekking można śmiało uprawiać na swoim, „rodzimym” gruncie wybierając ścieżki wędrówki pieszej w swojej okolicy. Tak zdefiniowany trekking otwiera możliwości dla szerokiego grona osób spragnionych ruchu, nie trzeba bowiem specjalnych przygotowań kondycyjnych, ani umiejętności wspinaczkowych, by uprawiać tę formę sportu. Pozytywem jest też fakt, że jest to atrakcyjna forma ruchu dla osób w różnym wieku- każdy bowiem, indywidualnie, może modyfikować swoje szlaki i dostosowywać je do własnych potrzeb czy umiejętności.

PO CO KIJE?

Trekking uprawia się maszerując z kijkami. W czasie marszruty pomagają one wspierać ciężar ciała wędrowca, odciążają stawy w nogach, a jednocześnie stanowią dodatkową podporę (tym bardziej ważną, jeśli poruszamy się w trudnym terenie).

Istotnym jest, by nie mylić trekkingu z nordic walkingiem, który także wymaga użycia kijków. Różnica jest znacząca, gdyż nordic walking wymaga umiejętnego poruszania się ze wspomnianymi kijkami (ruch, jaki wykonujemy przypomina bieg na nartach), zaś trekking pozostawia nam całkowitą dowolność stosowania tego rodzaju podpór. Nie musimy zatem skupiać się na ruchu rąk i nóg, które w nordic walkingu muszą być zsynchronizowane i efektywne. W trekkingu skupiamy się na poruszaniu w sposób najbardziej dla nas wygodny podziwiając przy tym piękno przyrody.

Trekking jest niewątpliwie jedną z takich form aktywności ruchowej, która łączy w sobie dwa niepodważalne walory. Z jednej strony ma zbawienny wpływ na nasz organizm (ruch to zdrowie, a ruch w różnych warunkach pogodowych to hartowanie). Z drugiej zaś daje nam możliwość obcowania z naturą w sposób zupełnie niezależny od efektywności uprawianego sportu. Decydując się na przystanek  w jakimś urokliwym miejscu nie mamy poczucia straty czasu, bo tutaj presja czasu nie istnieje. Liczy się żywy kontakt z przyrodą, niejako współpraca z nią.

Trekkingi wielogodzinne stwarzają możliwość nie tylko aktywności na łonie przyrody, ale także odpoczynku. Po długim i wyczerpującym marszu można zorganizować piknik i chłonąć atmosferę spokoju i harmonii.

IDZIEMY NA WYCIECZKĘ…

Od czego zacząć przygotowania do trekkingu? Na pewno od zakupu odpowiednich butów. Jest to szczególnie ważne, skoro decydujemy się spędzić „na nogach” kilka, czasem kilkanaście godzin (zaawansowani trekkingowcy wybierają się na wyprawy kilkudniowe i zabierają ze sobą drugą, zapasową parę obuwia). Buty do trekkingu muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i izolacji termicznej. Pierwszy warunek musi być spełniony przez podeszwę- przy zakupie butów zwróćmy uwagę na jej grubość i bieżnik, powinien być głęboki- to powinno uchronić nas przed poślizgiem na mokrej nawierzchni i upadkiem, a co za tym idzie kontuzją. Drugi ważny element to głębokość buta, sprawdźmy jak układa się na stopie- czy jest właściwie wyprofilowany, utrzymuje stabilność stopy i chroni przed skręceniem w kostce. Obuwie musi być wytrzymałe na otarcia i uderzenia, w żadnym razie nie powinniśmy odczuwać kontaktu z podłożem czy np. uderzenia kamienia. Dlatego przyjrzyjmy się, czy wypatrzone przez nas buty mają np. wzmocnienie na palcach.

Bardzo ważna jest także izolacja termiczna stopy. Buty trekkingowe powinny chronić nogi przed przemoknięciem i wyziębieniem, ale także odprowadzać nadmiar ciepła, dlatego warto zainwestować w lepsze marki i być pewnym, że przy byle deszczu nasze obuwie po prostu się nie rozklei a my nie będziemy musieli człapać w skarpetkach. Na rynku obuwniczym od dłuższego czasu obecne są oferty sprzedaży butów z wkładkami antybakteryjnymi. Zapewniają one komfort i wysoką higienę użytkowania obuwia.

Oprócz butów ważna jest odpowiednia odzież wierzchnia. Naturalnie, powinniśmy ją dopasować do zapowiadanej aury, ale nie dajmy się zwieść, jesienna pogoda ma to do siebie, że lubi zaskakiwać, dlatego warto wyposażyć się w nieprzemakalne spodnie oraz kurtkę typu softshell, albo okrycie przeciwdeszczowe (obecne na rynku modele po złożeniu bez problemu mieszczą się w małym plecaku i nie stanowią dużego obciążenia).

Warto pamiętać, by do plecaka wrzucić zapas suchego prowiantu, termos z gorącą herbatą albo kawą, dodatkową ciepłą odzież- świetnie sprawdzi się bluza polarowa, latarkę, mapę (jeśli wolisz ufać GPSowi, upewnij się, że w urządzeniu masz wystarczający poziom energii) oraz jakiś zasobnik apteczki. Jeśli planujesz kilkudniową eskapadę, przygotowania i zabierane wyposażenie muszą być adekwatne do Twoich potrzeb np. noclegowych.

Pamiętaj również, by przed wyprawą sprawdzić trasę, którą chcesz eksplorować. Jeśli masz w zamiarze uprawiać trekking w swojej rodzimej okolicy, możesz czuć się nieco swobodniej, jeśli natomiast masz ambicje poczuć zew przygody i ruszyć w nieznane, lepiej przejrzyj mapy, sprawdź stopień trudności trasy, zaplanuj przystanki, powrót itp. etapy wędrówki.

TREKKING- DLA KAŻDEGO COŚ MIŁEGO

Trekking może być fantastyczną przygodą dla osób szukających adrenaliny, ale także ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu przez osoby ceniące sobie poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i czego tak naprawdę chcesz posmakować.

W kolejnym artykule znajdziesz propozycje najbardziej interesujących polskich szlaków trekkingowych. Przejdź do 2 części artykułu – TREKKINGOWA JESIEŃ #2