/Najciekawsze szlaki trekkingowe w Polsce – TREKKINGOWA JESIEŃ #2

Najciekawsze szlaki trekkingowe w Polsce – TREKKINGOWA JESIEŃ #2

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, że jesienną aurą warto ruszyć się z domu (zobacz część 1 wpisu – TREKKINGOWA JESIEŃ). Zachęcaliśmy do trekkingu, który jako forma aktywności sportowej zyskuje coraz szersze grono zwolenników. W tym wpisie zapoznamy Was z propozycjami najciekawszych polskich szlaków wędrownych. Zabierzemy Was w góry i na Mazury, zatem- w drogę!

1. Szlak Puszczy Solskiej (znaki niebieskie)

  • Dystans: ok. 27 km
  • Stopień trudności: średni
  • Trasa: Biłgoraj – Kociołki – Edwardów – Wolaniny – Smólnik – Górecko Kościelne

Szlak nierozerwalnie związany jest z historią dot. działań Armii Krajowej. Za czasów okupacji trakt ten wykorzystywany przez partyzantów zyskał nazwę „Bandziorskiej drogi”. Liczne rozgałęzienia „Bandziorskiej drogi” prowadziły do wielu obozów partyzanckich, to nim poruszali się kurierzy, czy łącznicy. W mijanych wioskach napotkamy niezwykłe, bo pomnikowe okazy dębów i lip, a po drodze do Górecka przekroczymy kilka malowniczych leśnych rzek i strumieni (Ratwicę, Smólnik i Studczek). Największą atrakcją turystyczną na szlaku są oczywiście obiekty krajoznawcze w Górecku Kościelnym: modrzewiowy kościołek z 1768 roku, kaplica „na wodzie” kaplica „pod dębami” z obrazem cudownego objawienia się 10 października 1648 roku św. Stanisława Biskupa, stara murowana plebania w formie dworku oraz dawna leśniczówka i organistówka. Warta zobaczenia jest także aleja kilkusetletnich dębów.

Szlak prowadzi przez piaszczyste i bagienne tereny puszczańskie. Warto zaopatrzyć się w suchy prowiant, gdyż po drodze nie spotkamy zbyt wiele udogodnień w postaci sklepów.

 Puszcza Solska - Rzeka Szum - zapora (źródło wikipedia.org)
Puszcza Solska – Rzeka Szum – zapora (źródło wikipedia.org)

 

2. Szlak Karkonoszy: Szrenica–Śnieżka

  • Dystans: ok. 21 km
  • Stopień trudności: średni
  • Trasa: Szrenica-Śnieżne Kotły-Przełęcz Karkonowska-Śnieżka

Wyjątkowo malownicza trasa dla wędrowców wytrwałych i pozbawionych lęku przestrzeni. Szlak oferuje niezapomniane pejzaże, a świadomość wyjątkowości miejsc odbiera często mowę. Na naszą uwagę już na początku zasługują formacje skalne: Trzy Świnki i Twarożnik. Jednak największe wrażenie ma turystach robią Śnieżne Kotły, które wcinają się w grzbiet Karkonoszy pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem, a ich urwiste zbocza mają 200 m wysokości. Widok na Mały i Wielki Śnieżny Kocioł oraz niewielkie Śnieżne Stawki jest imponujący, możemy go podziwiać z punktów widokowych. Kolejnych wrażeń dostarczy trawersowanie Wielkiego Szyszaka (1509 m n.p.m.) kamienistym szlakiem, który przyprawia o szybsze bicie serca z powodu biegnącej równolegle do naszych kroków przepaści.

Dalej znajdują się rozległa Przełęcz Karkonoska (1198 m n.p.m. – najniższy punkt w głównym grzbiecie Karkonoszy, panorama z formacją skalną Pielgrzymy, zbocza porośnięte kosodrzewiną i rysującym się w tle szczytem Śnieżki.

Śnieżka – (źródło wikipedia.org)

 

3. Szlak Doliny Moszczonej

  • Dystans: 24 km
  • Stopień trudności: średni
  • Trasa: Nurzec Stacja- Moszczona Pańska- Sycze-Grabarka – Oksiutycze – Szerszenie – Olendry

Szlak Doliny Mszczonej uchodzi za najbardziej malowniczy w woj. podlaskim głównie z tego powodu, że wije się wzdłuż rzeki Moszczonej. Wiedzie tym samym przez wiele urokliwych miejsc, które zachwycają delikatnością przyrody i wprawiają w zdumienie bogactwem kulturowym mijanych budowli. Po drodze nie zabraknie tajemnic, legend oraz pierwiastków kultu religijnego- szczególnie prawosławnego. Wystarczy wspomnieć o Grabarce, która zyskała miano Częstochowy prawosławia. Historia miejsca związana jest z dokonanym tu cudem. Świątynia otoczona jest wielką ilością krzyży różnej wielkości, zostały one przyniesione przez pielgrzymów.

Wieś Sycze na szlaku Doliny Moszczonej - (źródło wikipedia.org)
Wieś Sycze na szlaku Doliny Moszczonej – (źródło wikipedia.org)

 

4. Szlak Mazurski: Ostróda–Piławki

  • Dystans: 8 km (szlak niebieski)
  • Stopień trudności: łatwa
  • Trasa: Ostróda – Międzylesie – śluza Mała Ruś – Jezioro Pauzeńskie – Kaczory (ośrodek wypoczynkowy) – Jezioro Faltyjańskie – Piławki

Trasa mazurskiego szlaku biegnie wzdłuż wybrzeża Jeziora Drwęckiego, co gwarantuje nam malownicze widoki i niezliczone możliwości robienia przystanków w licznych urzekających zakątkach. W samej Ostródzie, skąd szlak się rozpoczyna można zwiedzić neogotycki zamek krzyżacki oraz kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1856-75 r., w którym znajduje się gotycka Pieta z końca XIV w., kościół metodystów (dawniej ewangelicko-augsburski) z 1907 r. Wyjątkowy klimat miasta tworzą kamieniczki z początku XX w. Niewątpliwą atrakcją szlaku jest możliwość przepłynięcia z Jeziora Pauzeńskiego kanałem Ostródzkim do jeziora Szeląg Wielki, a nim do Starych Jabłonek. Śluza podnosi i opuszcza statki na wysokość 1,4 m i jest częścią systemu kanału Ostróda-Elbląg. Większość trasy pokonujemy pięknymi, leśnymi drogami, które dają wytchnienie w letnim skwarze i gwarantują spokój.

Ostróda - Zamek krzyżacki (XIV w.) - (źródło wikipedia.org)
Ostróda – Zamek krzyżacki (XIV w.) – (źródło wikipedia.org)

 

5. Bieszczadzka koronka

  • Dystans: ok.29 km
  • Stopień trudności: trudna
  • Trasa: Wetlina – Rabia Skała – Czerteż – Kremenaros – Rawki – Wetlina

Trasa wymagająca dobrej kondycji fizycznej. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na większy wysiłek fizyczny, z pewnością nie będzie żałował.
Znawcy trekkingu zaznaczają, że na przejście słynnej ”Koronki bieszczadzkiej” należy zarezerwować sobie jakieś 9 h bez większego obciążenia, jeśli natomiast ruszamy z ciężkim plecakiem, przebycie trasy może zająć nam ponad 12 h. Szlak bieszczadzki pełen jest przewyższeń i stromych podejść, warto więc pamiętać o względach bezpieczeństwa. Z pewnością w zachwyt wprawią nas widoki rozciągające się z całego szlaku, począwszy od urwiska Rabiej Skały, gdzie znajduje się taras widokowy, okolic Czerteżu (gdzie dodatkowo natykamy się na pamiątki umocnień z okresu I wojny światowej) aż po Kamienną, gdzie oprócz zachwycająco pachnącego lasu doświadczymy ponownie malowniczych pejzaży.

Styk trzech granic - Krzemieniec – (źródło wikipedia.org)
Styk trzech granic – Krzemieniec – (źródło wikipedia.org)

 


Górskie powietrze, ostre, strome podejścia czy jeziorna bryza i spacerowe tempo? Liczymy na to, że wśród powyższych propozycji znajdziecie coś dla siebie. Choć tak naprawdę nie jest ważne, jaką trasę podążycie, czy potraktujecie to jako wyzwanie czy jako formę rozrywki. Ważne jest po prostu to, żeby chciało się chcieć- chcieć wyjść z domu, ruszyć z kanapy ku przygodzie, ku przyrodzie, w stronę jesiennego słońca.

A może ktoś z Was opracował własny, autorski szlak? Odkryliście niezwykłe drogi, magiczne miejsca? Czekamy na Wasz głos!