/11.11.2018- Jak i gdzie świętować Odzyskanie Niepodległości?
odzyskanie niepodległości

11.11.2018- Jak i gdzie świętować Odzyskanie Niepodległości?

Już za kilka dni nasz kalendarz wskaże magiczną dla każdego Polaka datę – 11.11.2018. W tym roku odzyskanie niepodległości świętujemy wyjątkowo hucznie i uroczyście, bo mamy do czynienia z okrągłą- setną rocznicą powrotu Polski na mapy Europy.

W tym roku mamy okazję obchodzić Narodowe Święto Niepodległości w długi weekend listopada (10 – 12 listopada 2018r.).

Właśnie z tej okazji przygotowaliśmy dla Was przegląd planowanych najważniejszych i najciekawszych imprez kulturalnych i sportowych, jakie odbędą się w najbliższych dniach w różnych miastach. Zapraszamy do zapoznania się z programem obchodów Narodowego Dnia Niepodległości i do przyłączenia się do wspólnego świętowania!

WARSZAWA

Zaczynamy od stolicy.

  1. godz. 9.00 – Po nabożeństwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na terenie okalającym Świątynię, odbędzie się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości.
  2. godz. 12.00 – 11 listopada 2018 roku w całej Polsce (i nie tylko) w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” zostanie odśpiewany hymn państwowy. Tak samo będzie również na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
  3. godz. 13.00, czyli tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, rozpocznie się Festiwal Niepodległa. Zakończenie Festiwalu planowane jest na godzinę 22.00.
    • Organizatorzy Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zaplanowali dwie tzw. trasy tematyczne, które warto przemierzyć zatrzymując się na wyznaczonych przystankach, gdzie będziemy mieć okazję do świętowania w różny sposób i tak:

      Na trasie Białej na gości czeka sześć przystanków z warsztatami, koncertami i spektaklami. Organizatorzy zaplanowali scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej.

      Na trasie Czerwonej przygotowano prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości Polski: Paderewskiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego oraz Korfantego, którzy będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z lokalizacji będzie nawiązywała pośrednio do postaci, której będzie poświęcona.
    • Świętujący mogą też liczyć na opiekę merytoryczną przewodnika po Trakcie Królewskim, podczas którego będzie można poznać tajniki architektury Krakowskiego Przedmieścia oraz poznać wiele anegdot i historii z salonów Warszawy.
    • Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych, a także przemarsze orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z dwudziestolecia międzywojennego.
  4. Oprócz powyższych atrakcji Święto Niepodległości obfitować będzie także w wydarzenia sportowe- odbędzie się 30. Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział około 20 tysięcy osób. Trasa biegu ma liczyć łącznie 10 kilometrów, a uczestnicy przebiegną ulicami: Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości. https://aktywnawarszawa.waw.pl/pl/imprezy-sportowe/30-bieg-niepodleglosci
  5. godz. 9:00-17:00- Muzeum Wojska Polskiego przygotowało wystawy pt. „Służyli Niepodległej Wojsko Polskie 1918-1939” oraz „Od generała Rozwadowskiego do generała Andrzejczaka. Stulcie ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 1918-2018”. Pozostałe wystawy stałe będą również otwarte dla zwiedzających.
  6. godz. 19:00-ul. Nowogrodzka 11 . BARdzo Retro czyli miejska potańcówka- impreza taneczna bogata w toasty, anegdoty i komentarze. Gospodarzami Miejskiej Potańcówki będą Michał Fogg i Tomek Konca. Uczestnicy usłyszą piosenki przedwojennych kabaretów, szlagiery i przeboje dancingów powojennej Warszawy. Potańcówce będą towarzyszyć fordanserki oraz fordanserzy. Do tego szybki kurs tańców retro w rytm muzyki lat minionych. To będzie nostalgiczny wieczór, swoista podróż sentymentalna do korzeni polskiej muzyki rozrywkowej.
  7. godz. 19:00- Kościół pw. św. Katarzyny, ul. Fosa 17- koncert muzyki dawnej „Muzyka u świętej Katarzyny” jest projektem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej. Będzie można posłuchać takich artystów jak: Dagmara Baran – sopran, Grzegorz Zychowicz – bas, Cezary Nowak – recytacje, Orkiestra Złotego Wieku. W programie: pieśni patriotyczne i okolicznościowe, wykonanie uroczystej kantaty z okazji 100-lecia niepodległości.
  8. godz. 20:00 – 22:00- Muzeum Powstania Warszawskiego- Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne”; podczas tej imprezy zostaną przypomniane najważniejsze momenty w dziejach Rzeczypospolitej – te kluczowe, ale również te zapomniane, o których mało kto wie. Odbędzie się również koncert, który będzie muzycznym hołdem złożonym sześciu Ojcom naszej Niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Wincentemu Witosowi oraz Ignacemu Daszyńskiemu. Narrację koncertu poprowadzi aktor teatrów warszawskich Robert Czebotar.

POZNAŃ

  1. godz. 12:00 -plac Wolności- tu odbędą się oficjalne obchody Święta Niepodległości, odśpiewany zostanie hymn. Odbędą się także apel pamięci, defilada pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych oraz koncert orkiestry.
    Świętujący będą mieli okazję wziąć udział w niepodległościowym pikniku historyczno-patriotycznym, organizowanym przez Grupę Rekonstrukcyjną 7 D.A.K. Podczas pikniku odbędą się pokazy historyczne z udziałem m.in. pirotechnika oraz pokaz pojazdów historycznych, m.in. samochodu pancernego Austin-Putiłow „Poznańczyk”, samochodu pancernego Ehrhardt E-V/4 czy transportera Half Track.
  2. Poczta Polska i Narodowy Bank Polski będą prezentować okolicznościowe znaczki, monety i banknoty wdane z okazji 100-lecia niepodległości. Stowarzyszenie Dzieje z Murowanej Gośliny zaprezentuje widowisko pt. „Powstanie Wielkopolskie”.
  3. Najbardziej atrakcyjnym momentem ma być mapping – parominutowa multimedialna opowieść o wielkopolskiej drodze do nieodległości, która zostanie wyświetlona na zabytkowym budynku Arkadii w centrum miasta.
  4. Zostanie „wskrzeszony” Kurier Powstańczy”- okazjonalna gazeta, która przybliży historię odzyskiwania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego, znajdą się w niej także najciekawsze artykuły z dwudziestolecia międzywojennego.
  5. godz. 18:00- Filharmonia Poznańska „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”- koncert Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. W programie znajdą się utwory Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Panufnika czy Aleksandra Tansmana.
  6. Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało ofertę specjalnych spacerów, w czasie których będzie można zobaczyć dążenia niepodległościowe zaszyfrowane w dziełach XIX-wiecznych twórców, obejrzeć różne oblicza polskiej awangardy czy dowiedzieć się, jak w sztuce walczono o wolność.
  7. 11 listopada to dla Poznania także święto św. Marcina, nie zabraknie więc barwnego pochodu z udziałem św. Marcina w stroju rzymskiego legionisty jadącego na białym koniu, muzyków, animatorów i grup rekonstrukcyjnych oraz przedstawicieli poszczególnych dzielnic. Korowód ruszy z Międzynarodowych Targów Poznańskich i przemierzając ulicę Bukowską oraz rondo Kaponiera dotrze do placu Adama Mickiewicza.
    • Zaplanowany jest także pokaz filmów o dawnym Poznaniu, który odbędzie się w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Na placu A. Mickiewicza odbędą się koncerty zespołu Koło Jana i Lao Che.
    • Wśród świętujących pojawią się wolontariusze sprzedający tradycyjne rogale Marcińskie- wypiekane z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii. Kształt rogala ma przypominać podkowę, którą – według legendy – zgubił koń biskupa Marcina podczas przejazdu przez Poznań. Tradycja rogali sięga końca XIX w, kiedy proboszcz poznańskiej parafii pw. św. Marcina ks. Jan Lewicki podczas kazania zaapelował do wiernych, by wzorem swego patrona zrobili coś dobrego dla ubogich. Idąc za wezwaniem proboszcza, poznański cukiernik Józef Melzer postanowił wypiec rogale, które bogatsi mieszkańcy kupowali, a biedni – otrzymywali za darmo.
    • http://biegniepodleglosci.pl/ – Z okazji 100.lecia odzyskania niepodległości nie mogło w Poznaniu zabraknąć akcentu sportowego- 11.11 przez ulice stolicy Wielkopolski ruszy 25 000 biegaczy, żeby uczcić wolność.

GDAŃSK

  1. godz. 8.30- Gdańszczanie szczycą się, że tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest organizowana Parada Niepodległości. Tegoroczna zacznie się na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. W tym miejscu odśpiewany zostanie hymn narodowy, a na Długim Targu o 11.30 wykonane zostanie Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości.
  2. wystawa zatytułowana „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta” to przypomnienie, że rok 1918 przyniósł nie tylko odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale też przyznanie kobietom praw głosowania.
  3. godz. 22:00-Europejskie Centrum Solidarności- koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości”. 11 listopada na 11 estradach na świecie i 11 salach koncertowych w Polsce (w tym w Europejskim Centrum Solidarności), zabrzmi w sumie 100 utworów. Na gdańskiej scenie wystąpią wyłącznie gdańscy artyści, prezentujący dorobek najważniejszych kompozytorów, których historia łączy się z Gdańskiem (m.in. Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel czy Elżbieta Sikora).
  4. Od 8 do 14 listopada od zmroku do zmierzchu będą podświetlane w barwach narodowych najważniejsze obiekty w mieście: wiadukt Uczniowska – przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa. Podobnie, jak przez cały rok, na biało-czerwono będzie podświetlony pomnik Tym co za polskość. Wiele miejsc zostanie wyróżnionych biało-czerwonymi kompozycjami kwiatowymi.

Więcej trójmiejskich atrakcji znajdziecie pod tym adresem: https://imprezy.trojmiasto.pl/kalendarz-imprez/dni,30dni,tag,swieto-niepodleglosci,offset,20.html

Tak naprawdę, nie jest najważniejsze to, jakie miejsce wybierzemy na świętowanie 11 listopada, ważne, byśmy pamiętali, jaki jest powód tego świętowania.