/Co zabrać na „plażę Wysp Kanaryjskich”? Cel podróży – FUERTEVENTURA.
Canarias FUERTEVENTURA

Co zabrać na „plażę Wysp Kanaryjskich”? Cel podróży – FUERTEVENTURA.

Nie bez powodu Fuerteventurę określa się mianem „plaży Wysp Kanaryjskich”- jej wybrzeże zajmuje ponad 150 kilometrów. Zaskakująca jest też rozmaitość tutejszych plaż- na zachodzie wyspy znajdziemy malownicze klify oraz ciemny, wulkaniczny piasek okalający zatoki, zaś na wschodzie- jedne z najczystszych na świecie, niemalże białe piaski. Jeśli do tych uwarunkowań geograficznych dodamy fakt, że Fuerteventura znana jest z nieustannego słońca i nieustającego wiatru- otrzymamy warunki doskonałe zarówno dla amatorów plażowania jak również miłośników sportów wodnych (których tu nie brakuje)- co roku odbywają się tu mistrzostwa windsurfingu.

Warto wiedzieć, że temperatura przez cały rok zachęca do zażywania kąpieli słonecznych czy po prostu przebywania na świeżym powietrzu, gdyż nawet w zimie oscyluje wokół 20 st.C. Z tego też powodu Wyspy Kanaryjskie znane są jako „wyspy wiecznej wiosny”.

FUERTEVENTURA – GOTOWA NA TWOJE ODKRYCIE

Po pierwsze: Fuerteventura to plaże. Te najpopularniejsze i najpiękniejsze- z charakterystyczną turkusową wodą i biało-złotym piaskiem ciągną się na południu to Barlovento i Sotavento. Sotavento stanowi część półwyspu Jandia i jest jedną z najdłuższych plaż na wyspie- ma 22 km długości. Jak łatwo się domyślić, cieszy się też ogromną popularnością wśród turystów i trudno tu mówić o jej „kameralności”… Takiego nastroju można szukać na leżącej po przeciwnej stronie plaży Cofete, która zachwyca swoją dzikością.


Po drugie: Fuerteventura aloesem stoi. Specyficzne warunki klimatyczne: suchy, wietrzny- pustynny klimat sprawia, że doskonale uprawia się tutaj aloes- znany ze swej zbawiennej mocy wykorzystywany jest zarówno w kosmetyce, jak również w kuchni. Nic dziwnego, że na wyspie znajdziemy setki kremów, balsamów, ale też olejków czy soków opartych na bazie tej rośliny.


Po trzecie: Fuerteventurę kręcą wiatraki. Nic w tym dziwnego, wieje tu przez okrągły rok, tak więc wiatrak stał się nieodłącznym symbolem tej wyspy. Znajdziemy tu liczne gadżety z emblematem wiatraków.


Po czwarte: Fuerteventura oferuje atrakcyjny wypoczynek nie tylko dla spragnionych leniuchowania na plaży, ale także dla żadnych pieszych wycieczek, zwiedzania i odkrywania:

 • Puerto del Rosario – stolica Fuerteventury, jej centralnym punktem jest promenada Avenida Maritima,
 • Park Narodowy Dunas de Corralejo, nazywany „Skrawkiem Sahary”,
 • Betancuria – pierwsze miasto na Wyspach Kanaryjskich założone przez Normanów,
 • Muzeum Wiatraków (El Centro de Interpretación de los Molinos de Tiscamanita),
 • Museo de la Sal w miejscowości Las Salinas del Carmen – muzeum poświęcone historii pozyskiwania soli morskiej.

CO ZABRAĆ NA FUERTEVENTURĘ?

Zawsze najważniejsze jest pozytywne nastawienie, a w tym, konkretnym wypadku warto również mieć:

 • Dokumenty: dowód osobisty lub paszport
 • Kartę ubezpieczeniową EKUZ – przeczytaj również: UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE – czym jest? Jak je zdobyć? Co obejmuje?
 • Gotówkę (na Fuerteventurze obowiązuje euro); warto wiedzieć, że banki czynne są w dni robocze w godz. 9:00-14:00
 • Dokumenty podróży (bilet lotniczy, potwierdzenie rezerwacji noclegów w hotelu itp.)
 • Leki (najpotrzebniejsze: przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, przeciwdziałające niedyspozycjom jelitowo-żołądkowym)- warto pamiętać, ze choć woda w kranie jest zdatna do picia, zaleca się spożywanie butelkowanej.
 • Kosmetyki (w zależności, czy jedziemy do luksusowego hotelu, który niejako „zwalnia „ nas z obowiązku pamiętania o środkach higieny, gdyż sam je dostarcza, czy jedziemy na kwaterę o niższym standardzie, warto pamiętać o standardzie: szczoteczka, pasta, żel pod prysznic, szampon, itp.)
 • Ubrania- latem przydadzą się przewiewne, gdyż bywa tu gorąco, ale trzeba też pamiętać, że popołudnia bywają bardzo wietrzne i warto mieć ze sobą coś do okrycia; jeszcze jedna uwaga: wchodząc do świątyń zakrywamy ramiona i nogi do kolan- weźmy więc do ubrania coś, co spełni te warunki.
 • Strój plażowy oraz kosmetyki typu krem z filtrem UV- pamiętajmy o wysokim nasłonecznieniu tej wyspy, dorzućmy do walizki balsam na oparzenia słoneczne
 • Nakrycie głowy
 • Wygodne obuwie- zarówno na plażę, jak również na wędrówkę, spacer, zwiedzanie
 • Dodatkowo warto pamiętać o ładowarkach: do telefonu czy tableta, aparacie fotograficznym, sprzęcie do nurkowania (Fuerteventura ma fantastyczne warunki do eksploracji dna), rozmówkach polsko-hiszpańskich.
 • Jeśli planujemy wynająć na wyspie samochód (a naprawdę warto, gdyż bilety na przejazdy lokalne są stosunkowo drogie), pamiętajmy o zaktualizowaniu map w nawigacji.

Przeczytaj również: Co zabrać w podróż? Jak spakować się na wakacje? Lista najważniejszych rzeczy w walizce.

KIEDY JECHAĆ NA FUERTEVENTURĘ?

Odpowiedź uzależniona jest od naszych oczekiwań dot. urlopu. Jeśli chcemy wypoczywać skąpani w słońcu i falach oceanu, warto wybrać porę letnią- od czerwca do września na Fuerteventurze panują upały a liczba słonecznych godzin jest największa. Jeśli zaś stawiamy na uprawianie sportów wodnych czy zwiedzanie, śmiało można wybrać się tutaj zimową porą, kiedy ruch turystyczny jest mniejszy i temperatury niższe.


źródło zdjęć: pexels.com