/UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE – czym jest? Jak je zdobyć? Co obejmuje?
ubezpieczenie turystyczne

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE – czym jest? Jak je zdobyć? Co obejmuje?

Sezon urlopowy ruszył pełną parą, wakacje rozpoczęte, walizki kupione, hotele zarezerwowane, paszporty czekają na komodzie! Szykujemy się do upragnionego wypoczynku sporządzając listy „niezbędników”, który absolutnie nie może zabraknąć na czas wyjazdu. Pamiętamy o kremach z filtrami, o ładowarce do telefonu, szczoteczce do mycia zębów i tysiącach innych rzeczy, drobiazgów i drobiażdżków.

A czy wśród naszych punktów wypisanych drobnym maczkiem znajduje się polisa ubezpieczeniowa? Jeśli nie, radzimy czym prędzej to zmienić! Ubezpieczenie turystyczne to nasz spokojny sen za granicą.


Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Ogólnie przyjmuje się, że ubezpieczenie turystyczne zawarte między turystą a firmą ubezpieczeniową dotyczy zarówno podróży turysty, jak również samego pobytu w docelowym miejscu wypoczynku urlopowego. Zazwyczaj obejmuje szereg sfer, które stanowią istotne składowe naszych wakacji, np.:

Ubezpieczenie asisstance

Ubezpieczenie asisstance – zapewnia wsparcie podróżującemu za granicę. Pomoc może dotyczyć nie tylko kwestii prawnych, ale także np. wyszukania placówki medycznej, czy tłumaczenia; tego rodzaju wsparcie kojarzone jest najczęściej z samym etapem podróżowania, kiedy trzeba np. udzielić pomocy w sytuacjach nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia – dotyczy pokrycia kosztów opieki medycznej w sytuacji konieczności udzielenia turyście pomocy lekarskiej np. choroba

UWAGA! Przypominamy, że wszyscy podróżujący po Europie mogą (i powinni) posługiwać się tzw. kartą EKUZ (Europejską Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). NFZ pokrywa koszty naszego leczenia także za granicą. Jedno „ale”: nie wszystkie koszty. Dlatego warto dokupić dodatkową polisę ubezpieczenia zdrowotnego, choćby z tego względu, że możemy trafić do punktu opieki medycznej, gdzie nie honoruje się kart EKUZ, a wówczas trzeba będzie za opiekę medyczną słono zapłacić.

https://obywatel.gov.pl/ochrona-zdrowia-i-ubezpieczenia-spoleczne/ekuz-wniosek-o-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego

Ubezpieczenie wypadkowe

Ubezpieczenie wypadkowe – „zabezpiecza nas” gwarancją odszkodowania w sytuacji, gdy na wakacjach ulegliśmy groźnemu wypadkowi.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – ważne w sytuacji, gdy ubezpieczony wyrządził komuś jakąś krzywdę lub szkodę.

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu – dotyczy bagażu, który został uszkodzony czy zagubiony, co ważne szczególnie przy podróżowaniu samolotem.

Ubezpieczenie podróży lotniczej

Ubezpieczenie podróży lotniczej – dotyczy np. zwrotu kosztów w sytuacji odwołania lotu z winy przewoźnika, czy dostarczenia bagażu z opóźnieniem (w wyniku zaginięcia).

Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji

Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji – szczególnie „modne” ubezpieczenie w sytuacji, gdy wybieramy się na wypoczynek zorganizowany i umowne terminy mocno nas zobowiązują; ubezpieczenie gwarantuje zwrot kosztów, jakie poniósł podróżujący w sytuacji, gdy nie podjął podróży w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia np. nagła choroba, śmierć bliskiej osoby, szkoda majątkowa itp.


Czy to oznacza, że trzeba wykupić aż siedem różnych rodzajów ubezpieczeń?

Oczywiście, że nie! Jeżeli chcemy czuć się spokojni i swobodni na wakacjach, pozwólmy firmom ubezpieczeniowym przygotować spersonalizowaną dla nas ofertę. Zróbmy to koniecznie jakiś czas przed wyjazdem, byśmy mieli możliwość zapoznania się z różnymi propozycjami.


O co zapyta pracownik firmy ubezpieczeniowej?

Na pewno najważniejszy jest cel podróży, czyli miejsce, do którego się udajemy. Są bowiem na świecie rejony, gdzie funkcjonuje nieustannie podwyższony stopień ryzyka podróżowania. Swoją drogą, by się dowiedzieć, czy bezpiecznie jest tam, dokąd się wybieramy, warto odwiedzać stronę MSZ, które regularnie aktualizuje dane dot. państw zagrożonych np. atakiem terrorystycznym.

https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych

Dodatkowo być może zostaniemy zapytani, jak zamierzamy spędzać wolny czas? Ubezpieczenie dla miłośników sportów ekstremalnych może być stosunkowo wyższe niż dla osób, które zamierzają wylegiwać się na plaży.

Ważną kwestią jest też liczba osób ubezpieczanych- często np. ubezpieczenie całej rodziny może być w przeliczeniu na osobę tańsze niż te zakupione indywidualnie, dla pojedynczych osób.

No i na koniec ubezpieczającego będzie interesował czas trwania ubezpieczenia. Tutaj warto wykazać się rozwagą i np. poszerzyć termin ubezpieczenia o jakieś dwa dni. Dlaczego? Przełożenie terminu wyjazdu, odwołanie pierwotnego terminu wylotu z przyczyn losowych czy inne nieprzewidziane okoliczności mogą nas dodatkowo stresować, a przecież na wakacje jedziemy po to, by wyłącznie wypoczywać.

Kiedy już w naszych rękach spocznie propozycja ubezpieczenia- nie spieszmy się, przeczytajmy ją uważnie. Jeśli czegoś nie rozumiemy, pytajmy! Niech reprezentant firmy ubezpieczeniowej dokładnie nam wszystko wytłumaczy: warunki ubezpieczenia, okoliczności, kwoty- nic nie może być dla nas tajemnicą- wszak chodzi tu o nasze życie!

Na koniec kilka słów ku rozwadze. Niezależnie od tego, jak dobre ubezpieczenie wybierzemy, nie zastąpi nam ono tego, co bezcenne: zdrowego rozsądku. I właśnie tego Wam, drodzy wakacjusze najbardziej życzymy!