/5 propozycji na długi weekend. Majówka w Polsce.
Majówka - długi weekend w Polsce

5 propozycji na długi weekend. Majówka w Polsce.

Lada dzień będziemy się cieszyć majowym odpoczynkiem – zbliża się ulubiony długi weekend Polaków – majówka! W bieżącym roku, przy odpowiedniej organizacji urlopu, można było zgromadzić aż 9 dni wolnych od pracy. Jest więc, co planować! Przyjrzyjcie się propozycjom spędzenia majówkowej laby.

Łyk jodu i kultury, czyli Gdańsk – Gdynia – Sopot na weekend

Nawet jeśli Bałtyk jeszcze nie zachęci nas do zażywania pierwszych kąpieli, zawsze pozostaje wdzięcznym obiektem do obserwacji i kontemplacji. Szum morskich fal z pewnością pomoże nam zapomnieć o codziennej gonitwie i sprawi, że choć przez chwilę po prostu „odpłyniemy”. Jeśli zaś przechadzki brzegiem morza nam się znudzą, Trójmiasto zagwarantuje i rozrywkę, i edukację w zakresie kultury. Oto, co przygotowały Gdańsk, Gdynia, Sopot chcąc umilić czas wszystkim wypoczywającym na wybrzeżu

Zobacz: Imprezy w Trójmieście i największe imprezy nad morzem

Gdańsk majówka
Gdańsk
Fot. Kacper Kopko

Bliżej nieba – Tatry

A może jednak nie nad morze? Jeśli fale nie działają na Was hipnotyzująco, zachęcamy do udania się w przeciwległy zakątek naszego kraju- w góry. Różnorodna sieć szlaków dopasowana do różnych możliwości i umiejętności turystów umożliwia czerpanie przyjemności z górskiego trekkingu zarówno wytrawnym wspinaczom, jak również „niedzielnym” i nieco leniwym spacerowiczom… Każdy entuzjasta górskich widoków poczuje się tu bliżej nieba- pejzaże po prostu zapierają dech w piersiach. A jeśli eskapady już nas dostatecznie zmęczą, zawsze można zejść na słynne Krupówki i rozsmakować się w góralskich frykasach. A oto podpowiedź, gdzie spędzić wieczory (i nie tylko) smakując muzykę (i nie tylko)…

Zobacz: Kalendarz imprez – Zakopane, Tatry I Podhale

Tatry - Polana Chochołowska
Tatry – Polana Chochołowska
Fot: Karol Nienartowicz – Mountain Photographer

Suń w Sudety

Góry, moje góry… Sudety to alternatywa dla tych, którzy mają zbyt duży lęk wysokości, by wspinać się w Tatrach, albo dla tych, którzy lubią łączyć spacery z nieustannym odkrywaniem cudów architektonicznych i zagadek historycznych. To tutaj znajduje się niezwykła bazylika w Krzeszowie, która zachwyci i przytłoczy swoim rozmachem, ale tutaj też wprawi w zdumienie Książ królujący nad lasami i skałami. Tutaj wreszcie można pozwolić sobie na zatracenie się w Górach Stołowych – skalnych miasteczkach, czy spróbować odgadnąć przeznaczenie tajemniczych sztolni z okresu II wojny światowej. Zachęceni? Nie czekajcie- przygoda wzywa!

Zobacz: Majówka Sudety

Zamek Książ Majówka
Zamek Książ
Fot. Kamil Cieliński Photography

Słodko – słony Hel

Walorów Półwyspu Helskiego nie trzeba chyba nikomu szczególnie dokładnie prezentować. Tutaj znakomicie wypocznie i sportowiec (choćby w dziedzinie windsurfingu)- cieszący się nieustannym wiatrem i słoną wodą, i rowerzysta (korzystający z piękna przyrody), i wreszcie plażowicz- korzystający z wiosennych promieni słońca. Kierunek Hel polecamy także wszystkim rodzinom, których pociechy kochają zwierzęta- dzieci z pewnością będą zachwycone wizytą w helskim fokarium (warto wybrać się tam w godzinach planowanych karmień zwierząt). Warto wspomnieć, że coś dla siebie znajdą tu też entuzjaści militariów- zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Obrony Wybrzeża (fantastyczna przygoda z historią).

Hel
Hel

Rejs po Mazurach

Na koniec szczególnie gorąco (prognozy pogody potwierdzają udaną, słoneczną pogodę na majówkę) polecamy rejs Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich! Wszystkie kurorty Krainy Tysiąca Jezior już czekają na turystów spragnionych bliskości przyrody. Jeśli nawet nie pałacie pragnieniem wynajęcia żaglówki, motorówki, łodzi, kajaka czy choćby roweru wodnego, proponujemy przysiąść choć na chwilę na brzegu jeziora i wsłuchać się w dźwięki natury- najdoskonalszej symfonii. A resztę dnia można poświęcić na zwiedzanie bazyliki w Św. Lipce, eksplorowanie bunkrów Wilczego Szańca, czy studiowanie architektury zamków krzyżackich. Nie zwlekajcie, szanty czekają!

Zobacz:

Miasto Mikołajki
Miasto Mikołajki

Kierunek wybrany? Czas rezerwować noclegi! Majówka zbliża się wielkimi krokami, nie zwlekajcie z decyzją. Zawsze warto mieć na względzie fakt, że najlepiej zainwestowanym czasem, jest czas zainwestowany w siebie- zatem ruszajcie tam, gdzie odkryjecie nowe pasje, gdzie przypomnicie sobie, jak piękny jest świat, gdzie na nowo zachwycicie się życiem! Tego Wam życzymy z okazji majówki.