/LAST MINUTE BEZ WPADEK

LAST MINUTE BEZ WPADEK

Jak uniknąć wpadek z last minute? Jak wybrać ofertę, która nie rozczaruje? Jak nie dać się nabrać nieuczciwym przewoźnikom? Oto kilka wskazówek i podpowiedzi, jak bezpiecznie jechać na wakacje last minute. Wszyscy doskonale wiemy, że oferty last minute są tym tańsze, im bliższy jest termin wyjazdu na oferowane wczasy. Organizatorzy chcąc uniknąć strat, gotowi są obniżyć ceny nawet o 70% względem pierwotnych kosztów. Niestety, wakacje w trybie last minute wymagają od nas sporej elastyczności. Nigdy do końca nie możemy być pewni, jaki kierunek pojawi się w ofercie i co ważniejsze, w jakim terminie będzie wyjazd. Może zdarzyć się, że na przygotowanie do wyjazdu będziemy mieć np. jeden dzień, co znacznie utrudnia dopełnienie formalności chociażby z załatwieniem urlopu w pracy. Niemniej jednak oferty last minute cieszą się niesłabnącą popularnością i co należy podkreślić, mogą okazać się generatorem niezapomnianej wakacyjnej przygody. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Standard hotelu

Zasada mówi, że należy bacznie przyjrzeć się hotelowym „gwiazdkom”, żeby mieć świadomość, czego możemy się spodziewać po pokoju, hotelu czy obsłudze. (Tu znajdziesz ściągawkę: Co oznaczają gwiazdki?). Pamiętaj jednak, że liczba gwiazdek hoteli europejskich nie gwarantuje tego samego poziomu obsługi hotelu np. w Afryce, czy państwach basenu Morza Śródziemnego. Na ogół przyjmuje się, że hotele trzygwiazdkowe gwarantują spokojny wypoczynek niewymagającym klientom, zazwyczaj taki standard określa się mianem „turystycznej klasy”. Jeśli pragniesz luksusów, musisz sięgnąć głębiej do kieszeni i szukać hotelu co najmniej czterogwiazdkowego. (Przy czym szczerze radzimy poszukiwania hoteli w północnej Afryce czy Bałkanach rozpocząć od czterogwiazdkowego „luksusu”, tam bowiem jest on liczony jako trzygwiazdkowy…)

Środek transportu

Uważnie przeczytaj ofertę i sprawdź, jaką formę transportu oferuje biuro podróży. Często stosunkowo niska cena wyjazdu wynika z faktu, że dojazd w założeniu ma być „własny”, czyli stanowi indywidualną inicjatywę kupującego ofertę. Zazwyczaj oferty proponujące podróż samolotem są droższe od pozostałych. Wybierając tę opcję pamiętaj sprawdzić:
  • Jaki rodzaj bagażu możesz zabrać? (nieuczciwi touroperatorzy mogą spuścić cenę narzucając ograniczenia dot. bagażu i np. pozwalając na jedynie bagaż podręczny- za „normalny” trzeba wówczas dopłacić, często kilkaset złotych)
  • Czy touroperator gwarantuje transfer z lotniska do hotelu i z powrotem? ( lepiej wiedzieć, czy nie zostaniemy wysadzeni w środku nocy na nieznanym sobie lotnisku i zdani na własne siły i naciągaczy oferujących podwiezienie)
  • Czy nie ma żadnych dodatkowych, tzw. ukrytych opłat lotniskowych? (warto po prostu o to zapytać touroperatora).

Wyżywienie

Sposób wyżywienia w czasie urlopu to kluczowa sprawa, bo od niej w dużej mierze będzie też zależeć cena wyjazdu. Warto poznać więc poniższe skróty:
  • RO (bez wyżywienia),
  • BB (Śniadania),
  • FB (pełne wyżywienie),
  • HB (2 posiłki – najczęściej śniadanie i obiadokolacja),
  • All (wszystkie posiłki w cenie – szczegóły są podawane w opisach hoteli).

Liczba dni pobytu

Oczywiście pragniemy, by pobyt w pięknym miejscu trwał jak najdłużej, ale w ofertach last minute najczęściej zdarzają się wyjazdy tygodniowe. Warto jednak upewnić się, czy propozycja, którą oglądamy jest atrakcyjna cenowo nie dlatego, że np. przewiduje trzy dni pobytu… Trzeba także wziąć pod uwagę środek transportu, na jaki się decydujemy. Jeśli bowiem chcemy jechać własnym autem lub autokarem do Grecji, należy przewidzieć, że planowaną liczbę dni urlopu należy pomniejszyć o czas dojazdu.

Zniżki na dzieci

Zazwyczaj wyszukiwarki ofert podróżniczych mają opcję wpisania wieku dziecka. Warto pamiętać, że wiele biur podróży oferuje duże zniżki najmłodszym podróżnikom (przeważnie dzieciom do 5.lat). Bywa także, że zniżki dotyczą całego pobytu lub ceny biletu lotniczego (np. w sytuacji, gdy dziecko jest na tyle małe, że podróżuje na kolanach rodziców).

Wybór lotniska

Jeśli decydujesz się na lot samolotem, pamiętaj, że często masz możliwość wybrania lotniska. Te mniejsze (mniej zatłoczone) są często tańsze, co rzutuje na cenę kupowanego biletu. Zdarza się, że za bilet w to samo miejsce, z tej samej oferty za wylot z Warszawy zapłacimy kilkaset zł więcej niż np. z Rzeszowa…

Umowa

Na koniec chyba najważniejsze: zawsze zachowuj dowody zakupu oferty podróży (umowa z biurem podróży, dowód wpłaty, emaile potwierdzające rezerwację itp.). W przypadku jakichkolwiek problemów z touroperatorem, będziesz miał niezbędne narzędzia, które pozwolą Ci dochodzić swoich praw w sądzie.