/Madagaskar
madagaskar

Madagaskar

Madagaskar- czwarta co do wielkości wyspa na świecie słynie nie tylko ze swej wielkości, ale także z niepowtarzalnych walorów przyrodniczych- wystarczy wspomnieć o potężnych baobabach, czy rozsławionych przez film animowany, lemurach. Ale czy dla samych baobabów i lemurów warto tu lecieć aż kilkanaście godzin? Z pewnością tak, bo Madagaskar ma nam do zaoferowania dużo więcej, sprawdźcie sami, co warto tam zobaczyć!

Miejsca które warto zobaczyć na Madagaskarze:

  1. Park Narodowy Ranomafana

    Park Narodowy Ranomafana położony w południowo-wschodniej części Madagaskaru, nieopodal wioski Ranomafana. Jest to jeden z najciekawszych i jednocześnie najpopularniejszych parków w kraju. Swój nieprzebrany urok zawdzięcza dziesiątkom strumieni szemrzących pośród lasu i malowniczo spadających w dół kaskadami. Turyści znajdą tu 5 tras, po których można się poruszać z przewodnikiem. Park Ranomafana słynie z wielu gorących źródeł (stąd zresztą pochodzi jego nazwa – ” rano” znaczy woda, “mafana” – gorąca).

  2. Królewskie Wzgórze Ambohimanga

    Królewskie Wzgórze Ambohimanga to kompleks pałacowy służący niegdyś madagaskarskiej rodzinie królewskiej. Stanowi wyjątkowe połączenie budynków pałacowych oraz fortyfikacji. Od ponad 500 lat miejsce to uważane jest przez Malgaszy (rdzennych mieszkańców Madagaskaru) za jedno z najświętszych miejsc w kraju. Znajdziemy tu dawny dom króla Andrianampoinimerina ze ścianami z drewna różanego i „pamiątki” po wielkim królu wyspy, np.: instrumenty, broń czy talizmany. Ciekawostką jest fakt, iż mur wznoszący się wokół pałacu został zbudowany z użyciem zaprawy murarskiej z wapna i białek jaj. Każdy, kto tu przybędzie zachwyci się nie tylko samym zespołem budowli, ale także bajecznymi widokami.

  3. Aleja Baobabów na Madagaskarze

    Aleja Baobabów- jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Madagaskarze. Słynie z 800-letnich baobabów, które niepodzielnie królują tu nad krajobrazem. Dziś niektóre z nich mają od 5. do 30. metrów wysokości oraz od 7. do 11. metrów średnicy.

  4. Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha

    Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha synie przede wszystkim z lasu namorzynowego oraz nietypowych, wapiennych szczytów, które stanowią surową koronę płaskowyżu.

    Występuje tu także siedem gatunków lemurów, w tym Sifaka – wyróżniający się charakterystycznym kremowo-białym futrem i czarnym pyskiem. Rezerwat w 1990 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

    Sprawdź, które miejsca w Polsce trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  5. Wyspa Nosy Be

    Wyspa Nosy Be może i nie poraża swoim rozmiarem, za to na pewno ujmuje swoim egzotycznym pięknem nieskalanych wód i białych plaż. Cudownie turkusowa woda oraz wyśmienite restauracje serwujące owoce morza sprawiają, że ruch turystyczny kwitnie tu cały rok. Jeśli jesteśmy spragnieni wypoczynku na łonie dzikiej, ale pięknej przyrody- Nosy Be jest dla nas idealnym wyborem.

  6. Park Narodowy Masoala

    Park Narodowy Masoala. Położony na północnym-wschodzie wyspy Park Narodowy Masoala obejmuje swoim terytorium 400 kilometrów lasów deszczowych i trzy parki morskie. Znajdziemy tu aż 50% gatunków roślin i ponad 50% gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów żyjących na Madagaskarze. Żyją tu m.in. słynne z filmu animowanego lemury- reprezentowane przez aż 10 gatunków oraz żaba pomidorowa, która nazwę zawdzięcza jasnoczerwonemu ubarwieniu, a przy odrobinie szczęścia spotkamy palczaka madagaskarskiego (gatunek małpiatki; największy na świecie naczelny prowadzący nocny tryb życia). Parki morskie Tampolo, Ambodilaitry i Ifaho oferują aktywny wypoczynek w postaci snorkelingu i pływania kajakiem.

Niewątpliwą zaletą Madagaskaru jest nieustająco wakacyjna pogoda. Choć od grudnia do lutego bywa tu deszczowo, temperatura często przekracza wówczas 30 stopni. Najpiękniejszym miesiącem jest podobno październik z niegasnącym słońcem, upalnymi dniami i ciepłymi nocami. Zatem w związku z nieuchronnie zbliżającą się europejską jesienno-zimową aurą, warto wziąć pod uwagę krainę lemurów jako ucieczkę przed północnymi słotą i chłodem.