/TORUŃ – 15 CIEKAWOSTEK
Toruń

TORUŃ – 15 CIEKAWOSTEK

W ostatnim wpisie (TORUŃ Kopernika miasto z piernika) opisaliśmy ujmujący średniowiecznym klimatem, pachnący piernikami i osławiony Kopernikiem Toruń. Dziś czas na małe podsumowanie, które jest mniej serio niż poprzedni artykuł. Przeczytajcie i sprawdźcie, czym Was Toruń może zaskoczyć!

1. Miasto nietoperzy

Toruń wydawać by się mogło, że jest miastem krzyżaków, astronomów i pierników… nic bardziej mylnego! W tym grodzie niepodzielnie królują… nietoperze! Podobno żyje ich tu całkiem sporo- 400-600 nocków i mopków, które są objęte ochroną. Ich obecność jest w pełni uzasadniona z racji bliskiego sąsiedztwa Wisły, nad którą fruwają chmary komarów.

2. Digitus Dei – Palec Boży

Na Wieży Katedralnej umiejscowiony jest wyjątkowy zegar: Digitus Dei. Jego nazwa oznacza Palec Boży. Nie jest ona przypadkowa, bowiem zegar ma tylko jedną wskazówkę godzinową, zakończoną dłonią z wyciągniętym palcem wskazującym. Tarcza zegara widoczna jest aż znad Wisły, gdyż zegar miał wskazywać czas głównie flisakom.

3. Toruńskie pierniki

Receptury niepowtarzalnych toruńskich pierników sięgają 700. lat tradycji. Ich tajnym składnikiem jest podobno wykwintny miód pochodzący z nektaru zebranego z nadwiślańskich kwiatów.

4. Katarzynka

Najpopularniejszym kształtem toruńskiego piernika jest słynna katarzynka. Swój niepowtarzalny kształt zawdzięcza sześciu połączonym ze sobą medalom.

5. Nierządnice z Torunia

Kępa Bazarowa w XVI-XVII w nosiła miano Małpiego Gaju, podobno tutaj wypędzano nierządnice z Torunia. Kobiety o wątpliwej moralności i lekkim prowadzeniu się ubierano w słomiany wieniec, sadzano tyłem na ośle i wywożono na wyspę.

6. Toruński Dywizjon Myśliwski

Toruń ma swoje wojskowe tradycje lotnicze. W 1920 roku powołano tu pierwszą eskadrę, zaś cztery lata później utworzono IV Pułk Lotniczy. Z tego miasta pochodził też 306. Toruński Dywizjon Myśliwski, który wsławił się w Wielkiej Brytanii w czasie wojny.

7. Posąg Kopernika

Słynny posąg Kopernika ze znamiennym napisem „Mikołaj Kopernik toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo” stanął dla upamiętnienia założonego przez Kopernika pierwszego toruńskiego wodociągu, a nie z powodu rewolucyjnych odkryć uczonego.

8. Niewidzialny most w Toruniu

Toruń może poszczycić się niewidzialnym mostem! W XIII wieku pod Mostem Paulińskim przepływał strumień- Podstolec. Kiedy po ok. 200. Latach został zasypany, konstrukcję mostu wykorzystano jako bazę do piwnic dla nowych kamienic.

9. Tuba Dei – Tuba Boża

Wieża Bazyliki katedralnej św. Janów w Toruniu chlubi się największym średniowiecznym dzwonem w Polsce i jednym z największych średniowiecznych dzwonów kołysanych w Europie Środkowej. Jego nazwa- Tuba Dei oznacza Trąbę Bożą. Używano go podczas wjazdu królów do miasta. Swój wyjątkowy dźwięk zawdzięcza połączeniu złota i srebra z miedzianym stopem.

10. Osiołek z Torunia

Stojący na ul. Żeglarskiej pomnik osiołka z brązu znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, w którym dawniej znajdował się miejski pręgierz.

11. Most łyżwowy

Swego czasu Toruń posługiwał się mostem… łyżwowym. Zbudowany był z wąskich łodzi unoszących się na wodach Wisły. Rozwiązanie było o tyle nowatorskie, co niepewne, dlatego w 1497 roku rozpoczęto więc budowę mostu stałego. W ten sposób powstała długa na 1050 metrów dwuczęściowa konstrukcja, łącząca Bramę Mostową z Kępą Bazarową, aż do brzegu kujawskiego.

12. Pierniki Toruńskie

Pierniki toruńskie w XVIII w. zyskały sławę obok innych „wyznaczników” polskiej jakości: warszawskiego trzewika, krakowskiej panny i gdańskiej wódki.

13. Deptak

Popularny toruński deptak usiany jest herbami średniowiecznych miast- stanowią one pamiątkę po partnerach handlowych miasta.

14. Toruń – Kraków Północy

Toruń szczyci się liczbą zabytków, która sięga przeszło 1000. budynków- od katedr po kamienice. Z uwagi na mnogość niezwykłych, bo bezcennych budowli nazywany jest Krakowem Północy.

15. Astronomiczny zegar w Toruniu

Słynny XV-wieczny astronomiczny zegar Hansa Düringera mierzy 13 m wysokości. Oprócz godzin wskazuje dni, tygodnie, daty świąt ruchomych i fazy księżyca. Autor poświęcił swemu dziełu sześć lat. Legenda mówi, że zegar tak zachwycił Radę Miejską, że kazała ona oślepić mistrza, aby ten nie mógł wykonać duplikatu. Düringer podobno w akcie zemsty uszkodził mechanizm, po czym rzucić się z wieży zegarowej.

Toruń to miasto skrywające wiele tajemnic przeszłości i dające wiele perspektyw na przyszłość. Ruszaj tam, by się przekonać, czym może Cię zaskoczyć!

źródło fotografii głównej: https://www.facebook.com/MiastoTorun/