/Marzy Ci się Czarnogóra? Sprawdź, jak sprawić, by to marzenie stało się osiągalne.

Marzy Ci się Czarnogóra? Sprawdź, jak sprawić, by to marzenie stało się osiągalne.

Wakacje w Czarnogórze z pewnością będą należały do niebanalnych. Choć nie brakuje tu zatłoczonych plaż i kurortów, w przeciwieństwie do innych obleganych przez turystów krajów, znajdziesz tu dzikie zakątki przyrody, często nieokiełznanej, czasem niegościnnej. Niektórzy twierdzą, że Czarnogóra to najpiękniejszy kraj Bałkanów. Jedno jest pewne: zarówno miłośnik zabytków, jak zwolennik natury znajdą tu powody do zachwytu.

KIEDY JECHAĆ DO CZARNOGÓRY?

Czarnogóra może naprawdę zaskoczyć letnimi temperaturami- w dolinach może dochodzić nawet do 40 stopni! Jeśli planujemy zwiedzanie tego górzystego kraju, warto rozważyć termin przyjazdu w maju, kiedy słoneczne dni są liczne, a temperatura oscyluje wokół 20-21 st. Jeśli zaś marzą nam się skwar i słońce, znajdziemy je tu od czerwca do sierpnia (temperatury wahają się 25-29 stopni). We wrześniu robi się nieco chłodniej, ale nadal jest bardzo słonecznie.

JAK DOTRZEĆ DO CZARNOGÓRY?

Jeśli samolotem, to nie z Polski. Niestety, nie mamy bezpośredniego połączenia z Czarnogórą. Jednak można sobie poradzić z tą niedogodnością korzystając np. z lotnisk innych państw lub planując podróż w dwóch etapach: dolot do Chorwacji czy Serbii i stamtąd „bezpośrednie” dotarcie do celu.

W czasie trwania tzw. sezonu turystycznego wiele biur podróży organizuje loty czarterowe- docelowe, czyli bezpośrednie do Czarnogóry, jednak należy się za nimi dokładnie rozejrzeć i upewnić co do przewoźnika.

Może więc autobus? Niestety, ten środek komunikacji również odpada- Polska nie ma połączeń autobusowych z Czarnogórą. Ale… istnieje możliwość dotarcia tam autobusem konkretnego biura podróży, które organizuje wypoczynek w tym kraju. Jednak aby móc skorzystać z tej sposobności, należy zapoznać się z ofertą organizowanych wycieczek i podpisać stosowną umowę.

Własny samochód. To środek, który najczęściej wybierają Polacy. Dlaczego? Bo najprostszy i najskuteczniejszy. Poza tym ma najważniejszą zaletę- daje swobodę poruszania się po Czarnogórze. A jeśli planujemy zwiedzanie tego kraju (a jest co zwiedzać), to naprawdę warto skusić się na długą, ale barwną podróż. Uwaga: w Czarnogórze honorowane jest polskie prawo jazdy, a od 2002 r. obowiązuje tzw. zielona karta, nie trzeba więc mieć dodatkowego ubezpieczenia (choć warto je przemyśleć dla własnego dobra). Drogi w tym pięknym kraju są malownicze, ale też często kręte i wymagające renowacji- te fakty trzeba wkalkulować w decyzję dot. środka transportu.

CO ZABRAĆ DO CZARNOGÓRY?

Dokumenty rzecz jasna! Potrzebny jest dowód osobisty, niepotrzebna natomiast wiza (chyba, że zamierzamy pozostać na terenie Czarnogóry dłużej niż 30 dni- wówczas będziemy potrzebować paszportu). Warto pomyśleć o zrobieniu kopii dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość- w razie zagubienia lub kradzieży dowodu uprości to wiele formalności.

Pieniądze- to drugi ważny punkt na liście. W Czarnogórze obowiązuje waluta euro i nie warto zabierać żadnej innej. Co ważniejsze, lepiej wziąć gotówkę, niż liczyć na możliwość zapłaty kartą lub wypłacenia potrzebnej kwoty z bankomatu. Powód? Bankomaty i możliwość dokonywania elektronicznych transakcji dostępne są tylko w dużych miastach. Na prowincji zapłacimy wyłącznie gotówką.

NOCLEGI W CZARNOGÓRZE

Rezerwacja noclegów. Cóż, jeśli nie w smak nam koczowniczy tryb życia wakacyjnego wagabundy, lepiej zatroszczyć się o noclegi wcześniej. Nie ma co liczyć na łut szczęścia, gdyż popularne miasta turystyczne w czasie letniego wypoczynku po prostu pękają w szwach. Mówi się, że na wybrzeżu czarnogórskim wypoczywają wszyscy Serbowie. Dlatego, by oszczędzić sobie stresu, warto wcześniej rozejrzeć się za hotelem. Niestety, ceny noclegów są dość wysokie, a standardy noclegowe odbiegają od tych, znanych z innych krajów, szczególnie europejskich. Dlatego należy dokładnie sprawdzić warunki zanim zabukujemy pokój. Oczywiście, w mniejszych miejscowościach znajdziemy kwatery o niższych cenach, ale też niższym standardzie wypoczynku.

UBEZPIECZENIE W CZARNOGÓRZE

Dodatkowe ubezpieczenie- przyda się zawsze! Szczególnie osobom, które skusiły sporty ekstremalne i jadą do Czarnogóry zasmakować adrenaliny. Można więc np. pomyśleć o wykupie ubezpieczenia gwarantującego np. transport chorego na teren Polski itp.

CZY SZCZEPIĆ SIĘ PRZED WYJAZDEM DO CZARNOGÓRY?

W tym miejscu trzeba pomyśleć też o szczepieniach. Chociaż Czarnogóra nie wydaje się krajem nazbyt odległym czy tropikalnym, zalecane są dodatkowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu oraz – w razie podróży w niektóre regiony – przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. O powyższe szczepionki można zapytać w aptece lub najbliższej przychodni medycznej. Z pewnością szczepienia takie prowadzą też stacje sanitarno-epidemiologiczne.

JAKIE LEKI ZABRAĆ DO CZARNOGÓRY?

Należy zaopatrzyć się w:
✔️ zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) – pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
✔️ repelenty,
✔️ lek przeciwbiegunkowy,
✔️ lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
✔️ środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
✔️ środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
✔️ środki opatrunkowe,Należy zaopatrzyć się w:

WIZY DO CZARNOGÓRY

Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego – pobyt do 30 dni (dowód osobisty) pobyt do 90 dni (paszport).

CZARNOGÓRA – WTYCZKI I GNIAZDKA

W Czarnogórze są gniazdka europejskie.
Napięcie i częstotliwość prądu: 230V 50Hz

Na koniec warto przypomnieć, że Czarnogóra ma niezwykły czar, który podobno raz rzucony, pozostawia w sercu człowieka tęsknotę, która każe tu wracać…

Przeczytaj również:


źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org